Sony Olumsuz Gidişata Rağmen Kar Etmeyi Başardı

Sony Mobile son birkaç senedir mobil cihaz satışlarında başarı elde edemiyor. Hatta bu süreçte akıllı telefon departmanı rekor seviyede bir maddi zarar ile karşı karşıya kaldı. Sony Mobile, son mali yıl da 544 milyon dolar zarar bildirdi.

Sony’nin Xperia serisi cihazları, ABD telefon operatörleri tarafından genellikle satışa sunulmuyor. Bu durumda Xperia serisinden bir mobil cihaz tercih etmek isteyen kullanıcılar Amazon ve benzeri e-ticaret sitelerine yöneliyorlar. Bu sitelerde cihazların çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunulması da Xperia’nın satış grafiğini olumsuz etkiliyor. Avrupa’da da Xperia satışlarının yaşadığı düşüş ile birlikte olumsuz bir tablo beklenirken Sony hala telefon satışlarından para kazanmaya devam ediyor.

Sony Mobile, 2016 yılının son çeyreğine ait mali raporlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Sony’nin mobil cihaz departmanının gelir seviyesi, 2016’nın son çeyreğinde 2,143 milyar dolar olarak belirlendi. Yine de 2015 yılının aynı döneminde göre yüzde 35,3 oranında düşüş yaşandığı gözlemlendi. Sony Mobile, bu düşünün sebebini Avrupa’da ve iş yapmayı azalttığı diğer bölgelerdeki düşük satış rakamları olarak gösterdi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen mobil cihaz departmanı 183 milyon dolar kar etmeyi başardı, bu kar oranında döviz kurunun da önemli bir payı oldu.

Sony Kritik Bir Noktada

Son bilgiler doğrultusunda Sony’nin akıllı telefon sektöründe kritik bir noktada olduğunu söylemek mümkün. Teknoloji sektörü bu durumun düzeltilebilmesi için şirketten daha yenilikçi ve iddialı modeller bekliyor. Ayrıca Sony’nin, Mobil Dünya Kongresi’nde beş farklı cihaz tanıtacağı haberleri ve bu cihazlar hakkındaki iddialar da son dönemlerde teknoloji dünyasında kendine yer buluyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler