Sony artık batarya üretmeyecek mi?

Teknoloji devi Sony, Lityum-iyon pillerin öncüsü olarak tarihe geçmişti. Ancak şirketin aldığı karar birçok kişiyi şaşırttı. Çünkü Sony batarya üretimi gerçekleştiren birimini bir başka Japon teknoloji firması Murata’ya satabilir.

Sony, sürekli iyi bir iş çıkartmakla kalmadığı hatta sektöre yön veren yeniliklere imza attığı batarya bölümünü Japon teknoloji firması Murata’ya satabilir. Hatta gelen bilgilere göre iki şirket arasında görüşmeler çoktan başladı ve belirli aşamalar bile kat edildi.

Sony’nin batarya sektörüne girişi çok eski. Batarya üretmeye 1975 yılında başlamıştı şirket. Bununla beraber lityum-iyon pil de Sony tarafından 1991 yılında dünyada ilk defa sürülmüştü.

Görüldüğü kadarıyla Sony, Samsung gibi bazı işlere odaklanarak daha fazlı karlılık peşinde koşmaya çalışıyor. Bu yüzden VAIO PC birimini de satan Sony, Tokyo ve New York’taki merkezlerini de elden çıkartmıştı.

Sony fabrikaları da satacak

pil_ve_bataryalar26260Batarya birimiyle beraber Murata, Sony’ye ait, Çin ve Singapur’da bulunan fabrikalarında devir alması söz konusu olacak.

Sony, aslında sürekli kar elde ettiği batarya birimini satmasının altında iki neden yatıyor. Bunlardan ilki, yeniden yapılanma. Mevcut sistemi yeniden elden geçiren şirket Sensör ve TV birimlerini ayırmış, ayrı firmalar haline getirmişti. Batarya birimi ise Sensör birimine bağlı olarak çalışıyordu.

Şirketlerin pazarlık masasına olduklarını söylemiştik. Anlaşmaya varılması çok yüksek bir ihtimal olmakla beraber iki firmanın Eylül 2016 gibi el sıkışması bekleniyor. 2017 Mart’ta ise büyük bir ihtimalle satışın gerçekleştirilebileceği konuşuluyor.

Konu hakkında detaylı bilgiler bulunsa da, şirketler arasında satış için konuşulan rakama dair herhangi bir bilgi bize ulaşmış değil.

Teknoloji devi 2016 yılı ikinci çeyrek raporlarına göre nisan-haziran döneminde toplam 3,2 milyar dolar gelir elde etmiş durumda. Şirketin karlılığı ise hayli yüksek olduğu göze çarpıyor. Şirket 3 aylık dönemde 586 milyon dolar kar elde etmiş durumda.

Karın bu kadar yüksek olması da aslında yeniden yapılanmaya borçlu diyebiliriz. Ancak satış rakamlarının yani gelirlerin büyük kısmı Playstation 4’ten elde edildiğini söylemek gerekiyor. şirketin yüzünü güldüren PS4 2017 yılı başı itibariyle 60 milyon satış yapılması bekleniyor.

Haberimize konu olan batarya birimi ise, nisan-haziran dönemini yine karla kapattı. Ancak 2015’e kıyasla bu bölümde bir gerileme olduğu da gözlerden kaçmıyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler