Samsung Yuvarlak Home Butonu Kullanacak

Herkes tarafından bilindiği üzere teknoloji ve özellikle akıllı telefon devi Apple hemen her modelinde dikdörtgen tasarıma sahip home tuşu kullanıyor. Samsung’un Galaxy Edge modellerinin haricinde tasarım konusunda çok büyük ataklar yapmamış olması da dikkatlerden kaçmıyor. Tek düze haline gelmeyen başlayan Samsung akıllı telefon modellerinde köklü değişimlerin yaşanması uzun bir zamandır bekleniyor.

Meydana gelen son gelişmelerle birlikte Samsung’un özellikle tasarım noktasında kısa bir süre içerisinde büyük yeniliklere imza atacağı ifade ediliyor. İlk olarak gün yüzüne çıkan detaylarda firmanın home tuşu üzerinde çalışmalar yaptığı görülüyor. Firmanın tasarımcıları tarafından uzun yıllardan beri kullanılan dikdörtgen şeklindeki home tuşunun yuvarlak bir tasarıma dönüştürülmesiyle ilgili olarak çalışmaların yürütüldüğü dikkatlerden kaçmıyor.

Hatırlanacağı üzere ilk etapta sadece home ve menü tuşu yerine kullanılan bu tuş zaman içerisinde bünyesinde parmak izi okuyucu sensörü de barındırmaya başlamıştı. Tasarımın dikdörtgen olmasından dolayı parmak izi okuyucunun efektif olarak kullanılamaması da sürekli olarak dile getirilen şikayetler arasında yer alıyordu.

Samsung tarafından yeni patent için başvurulan belgelerde yer alan telefon tasarımında yuvarlak home tuşuna yer verildiği dikkatlerden kaçmıyor. Çizimlerde ayrılan yuvarlak kısma henüz home tuşunun gelip gelmeyeceği konusunda ise yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Bu bölüme home tuşunun yerine kızılötesi ve uzaklık ölçer gibi sensörlerin de yerleştirilebileceği ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Henüz patent ve tasarım sürecinde bulunan değişikliğin Samsung cihazlarında ne zaman yer almaya başlayacağı da bilinmiyor.

Tüm bunların yanı sıra ortaya çıkan patent belgelerinde cihazın arka kısmının üst bölümünde konumlanmış parmak izi sensörü yer alıyor. Oldukça pratik bir kullanıma izin verileceği tahmin edilen tasarımın özellikle küçük boyutlara sahip cihazlarda kullanılacağı tahmin ediliyor. Hem home tuşu tasarımında meydana gelen değişiklik hem de parmak izi sensörünün arka kısma alınması Samsung’un tasarım konusunda değişikliğe gittiğini çok açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Önümüzdeki günlerde Samsung tarafından benzer tasarım değişikliği haberlerin gelmesi bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler