Samsung katlanabilir ekran konusunda dev adımlar atıyor

Samsung’un bir süredir katlanabilir ekran üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bir takım sorunlar yaşansa da Samsung bu problemleri çözmekte kararlı gözüküyor. Bunun Samsung’un yeni adımlar attığını söyleyebiliriz.

Daha önce, alışıla gelmiş olan düz ekran konseptini terk ederek kavisli ekran kullanamaya başlayan Samsung bunu sadece akıllı telefonlarına değil, televizyonlarına da uygulanmıştı. Hatta televizyonlarda uygulanan tasarım bugün üzerinde çalıştığı tamamen katlanabilir ekran için iyi de bir adım oluşturdu.

Geçtiğimiz günlerde duyurulan ve 2 Ağustos’ta tanıtılacak olan Galaxy Note 7 ile birlikte Samsung, en azından üst seviye cihazları için artık düz ekran tasarım anlayışını terk edecek.

Kavisli ekranlar üzerinde daha fazla kafa yormaya çalışan firmanın asıl ulaşmak istediği nokta ise katlanabilir ekranlar.

Bir taraftan çalışmalar devam ederken Samsung mühendisleri katlanabilir ekranın daha kolay üretilmesi için ve gündelik yaşamın koşullarına da daha iyi uyum sağlayabilmesi için yeni yöntemler üzerinde de çalışıyor.

Samsung’un bu yolda yaptığı çalışmalarda önemli iki nokta bulunuyor. Bunların patentlerini de alan Samsung, katlanabilir ekran üretmek için şu adımları izleyecek.

Katlanabilir ekran iki parçadan oluşacak

Katlanabilir ekranın orta kısmında kas sistemi veya iskelet sistemi işlevini görecek bölüm bulunuyor. Bu bölüm birbirine bağlı bir dizi plakalardan oluşmuş. Ekrana esnekliği verecek ve katlandığında formunu korumasını sağlayacak kısım bu yapı. Yani bu kısım aslında bükülebilir kısım ve iskelet görevi görecek.

samsung-katlanabilir-ekran-02 samsung-katlanabilir-ekran-03

İkinci kısım ve aynı zamanda alınan patentin ikincisi de ekranların olduğu bölüm. Ekranlar iki bölümden oluşacak. Birincisi üst ikincisi alt kısmı. Bu esnek ekranlar yukarıda bahsettiğimiz iskeletin üzerine monte edilecek. Dolayısıyla katlanabilen bir ekran ortaya çıkmış olacak.

Elbette bu konsept başarılı olursa, ekranlar konusunda büyük bir çığır açılmış olacak. Ekranların üretilmesiyle yada üretilebiliyor olmayışla sorun da çözülmüş olmayacak. Çünkü bu i,nce yapı içerisine bir takım işlemciler, bellek, depolama birimleri eklenmesi gerekecek. Ya da, ayrı bir cihaz taşınarak ekranlar sadece görüntüleme konusunda hizmet verecek.

Her ne olursa olsun, Samsung bu konuda ciddi işlere imza atıyor. İlerleyen günlerde katlanabilir ekranlar hakkında daha fazla bilgi ve içeriğe ulaşabileceğimizden kuşkumuz yok.

Popüler Haberler

İlgili Haberler