Samsung Galaxy S8 modüler yapıda olabilir

Henüz Samsung Galaxy S7, S7 Active, Edge gibi modeller, mağazaların reyonların da başköşede durmaya devam ederken Samsung Galaxy S8 hakkında haberler gelmeye başladı bile.

Doğal olarak bugünlerde Samsung cephesinde Galaxy Note 7’yi konuşuyoruz. Diğer birçok akıllı telefon hakkında haberler yapsak ta ağırlık olarak Apple iPhone 7 de gündemimizdeki yerini koruyor.

Ancak şimdiye kadar birçok tasarımcının değişik konseptler geliştirdiği Samsung Galaxy S serisi için ilk defa bu kadar ciddi bir şekilde modüler yapıda bir cihaz konuşulmaya başlandı. Burada Samsung Galaxy S8 için bir takım bilgileri vermek hatta konuşmak için bile çok erken denilebilir. Ancak akıllı telefon sektörü böyle düşünmüyor.

Samsung bir taraftan katlanabilir cihazlar üzerinde çalıştığını da biliyoruz. Gerçi Galaxy S8 bu şekilde çıkacak demeyi bırakın, çıkabilecek demek bile oldukça iddialı olacaktır.

Peki, modülerlikten kastımız ne?

İlk olarak ifade edilen nokta cihazın kamerası hakkında. Aslında söze buradan başlayınca bizim de sizin de aklınıza ilk gelen konu LG G5 ve kamerası olabilir. Zaten bu konuda LG G5 değiştirilebilir bir kamera seçeneği sunuyor. Ancak hem bu teknoloji çok yeni, hem de gördüğümüz kadarıyla henüz çok fazla kitleye ulaşacak kadar uygun fiyatlara sahip değil.

Samsung Galaxy S8’de ise beklenen daha fazlası. Bu konuda Hindistan’ın en büyük araştırma şirketlerinden birisinin, Hindistan’da ciddi bir araştırma ve anket yaptığı bilgilerine ulaştık. Sorulan sorulardan birisi akıllı telefonunuzda neleri değiştirmek isterdiniz. Elbette bu soru mevcut parçaların çıkartılabilir ve kullanıcılar tarafından basitçe değiştirilebilir olması esasına dayanıyor.

lapka_google_project_ara-2

Benzer bir projenin çok daha önce Google tarafından da denendiğini hatırlatmak istiyoruz. Project Ara adı verilen girişim daha çok Lego yani yap-boz gibi, basit şekilde çıkartılabilen ve değiştirilebilen parçaların üretilmesi, kullanıcıların bir reyon gibi bunları satın aldıktan sonra birleştirip çalıştırması prensibine dayanıyordu.

Aslında, Project Ara’nın başarılı olması demek, birçok akıllı telefon üreticisinin de yok olabileceği anlamına geleceği için şimdilik bu konunun soğutulduğunu söyleyebiliriz.

Önümüzdeki günler de Samsung Galaxy S8 hakkında haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler