Samsung Galaxy 7 serisiyle rekor kar elde etti

Samsung, son yıllarda akıllı telefon sektörünü domine etmeye devam ediyor. Çıkarttığı akıllı telefonlardan, amiral gemisi olarak nitelendirilen ve üst seviye donanımları bulunan Galaxy S serisinin son temsilcisi Samsung Galaxy S7, hem satış adetleri hem de şirkete sağladığı karla yüzleri güldürdü.

Güney Koreli teknoloji devi, faaliyette bulunduğu birçok sektörden çekilme kararı alarak, teknoloji konusuna odaklanmayı seçmişti.

Bu kapsamda, şirketin elinde bulundurduğu bazı yatırımları satarak elde ettiği gelirleri de teknoloji konusuna yatırdı.

Samsung’un bu konsept değişikliği en azından görünen kısmıyla meyvelerini de veriyor. Şirket 2016 yılının ikinci çeyreğinde toplamda 45,2 milyar dolar gelir elde etti. Buna karşılık yüzde 18’lik faaliyet karlılığı ile 7,2 milyar dolar net kar elde etmiş oldu.

Gelirin önemli kısmı akıllı telefonlardan geldi

samsung-galaxy-s7Samsung’un gelirlerinin en önemli kısmını şüphesiz akıllı telefonlar oluşturuyor. Bu çeyrekte 80 milyon akıllı telefon satan şirketin en çok kar elde ettiği ve en çok satılan modelleri Galaxy S7 serisi oldu. Şirketin Galaxy S7 serisi telefonları çıktığı günden bu yana 25 milyon adet üzerinde sattığı ifade ediliyor.

Bunula beraber, Samsung Galaxy J serisi ve Galaxy A serisi modeller de bu 80 milyon satış adedinin içerisinde önemli bir pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung hali hazırda IDC verilerine göre akıllı telefon pazarının en büyük paya sahip olan şirketi ve edinilen bilgilere göre şirket 2016 yılında toplam 350 milyon adet akıllı telefon satmayı hedefliyor.

İşte Samsung ‘un diğer departmanlarının performansı

small_samsung-ssd-950-pro-2Samsun elbette sadece akıllı telefon üreten bir şirket değil. Bunun yanında diğer teknolojik ürünleri de ürettiğini biliyoruz. Ekran paneli üretiminde çok iyi bir noktada olan şirket akıllı telefonlar ve televizyonlar için diğer firmalara da panel sağlamakta. Ancak bu kalemden elde edilen gelirde bir azalma söz konusu. Bellek ve SSD gibi ürünlerin gelirlerinde ise bir atış olduğu kaydedildi.

Samsung, Galaxy Note 7’yi 2 Ağustos’da tanıtacak. Şirketin bu cihazdan da ciddi beklentilerini olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik şirket bu modelin hem lansmanı yapılacak yeni iPhone modeline karşı etkili olması. Hem de iyi satış rakamları yakalayarak iyi bir yıl geçirmeyi hedefliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler