Samsung Exynos 8895, Galaxy S8 ‘e güç verecek!

Akıllı telefon pazarındaki en önemli konu, üst segmentteki cihazlar. Gelecekte ve özellikle Samsung Galaxy S8 ‘e güç vermesi beklenen Samsung’un kendi üretimi olan Samsung Exynos 8895 ile testlere başlandığı iddia ediliyor.

Öncelikle yukarıdaki üst seviye segmentteki cihazların şirketler için neden önemli olduklarını kısaca açıklayalım.

Her ne kadar orta ve alt segmentte cihaz satıldığı iddia edilse de dünyada orta sınıfın üst kısımlarında yer alan cihazlar ve amiral gemisi olarak adlandırılan üst segmentteki cihazlar daha çok tercih ediliyor.

Bu rakamlara Apple’ın iPhone cihazlarını da üst seviye segmente ilave ederek rahatlıkla ölçebiliriz. Ancak sorun bu cihazların çok adette satmasından ziyade, bu cihazlardan elde edilen kar oranının ve miktarın diğer orta ve alt seviyedeki cihazlardan daha fazla olması.
Samsung-Exynos-8895__

Durum böyle olunca, şirketler üst seviye cihazlarında üst seviye donanımlar kullanıyor. Bunun basit bir açıklaması, cihazların daha rahat satılması.

Samsung Exynos ile daha çok kazanıyor

Samsung-Exynos-8895_Samsung, hem kendi cihazları için ekran üretiyor, hem de üst seviye cihazları için işlemcilerini de kendisi üretiyor. Aynı zamanda Samsung dışarıya fason olarak işlemci üretimi de yapıyor. Yani bir nevi silikon işleme tesisi var ve TSMC gibi, Apple’a Apple’ın verdiği özelliklerde işlemci üretiyor.

Yine hatırlarsanız Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Edge gibi modellerinin bir bölümünde kendi ürettiği işlemci olan Exynos 8890 ‘ı kullanmıştı. Bu sayede şirket daha fazla kar elde edebiliyor.

Samsung Exynos işlemcileöri performans olarak iyi olsa da henüz Snapdragon’lar ile yarışabilecek kadar iyi değil. Ancak Samsung’un iyi yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer şirket LG’de kendi işlemcisi NUCLUN üzerinde epeydir çalışıyor.

Samsung, yeni çıkacak olan Galaxy S8 serilerinde kullanılmak üzere yeni bir işlemci üzerinde şimdiden testlere başladığı da bildirildi.

Gelen iddialara göre, Samsung Exynos 8895 adını alacak işlemci gelecek yılın hemen başına hazır olacak.

Bir başka iddia da yine Samsung’un kısa süre içerisinde tanıtacağı Galaxy Note 7 ile ilgili. Buna göre Note 7’nin tamamı olmasa da bir kısmında Exynos 8893 kullanılmış olabilir. Bu bilginin doğruluğunu yada gerçek dışı olduğunu önümüzdeki birkaç gün içerisinde teyit edebileceğiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler