Rio Olimpiyatları’nda Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen sanal gerçeklik kısa zamanda son derece hızlı bir şekilde gün yüzüne çıkmaya başladı. Dünya genelinde gün yüzüne çıktığı günden beri teknoloji dünyasında büyük bir ilgi odağı olan sanal gerçeklik teknolojisinin ilerleyen zamanlarda çok daha hızlı bir şekilde gelişme göstermesi bekleniyor.

Kullanım alanlarında her hangi bir sınırlamanın bulunmaması ve insanların hayal dünyalarıyla geliştirilebilen sanal gerçeklik gözlükleri de bu teknolojinin en önemli ayağını meydana getiriyor.

Hatırlanacağı üzere sanal gerçeklik gözlükleri daha önce birçok spor etkinliğinde kullanılabilmişti. Meydana gelen yeni gelişmelerle birlikte sanal gerçeklik gözlükleriyle spor dünyasının en önemli etkinlikleri arasında yer alan olimpiyat oyunlarının da takip edilebileceği belirtiliyor. İlk kez 2016 Rio Olimpiyatları sanal gerçeklik gözlüğü üzerinden takip edilebilecek.

İlk etapta olimpiyatlara özel olarak yayınların sanal gerçeklik üzerinden de takip edilebileceğinin açıklanması hem spor hem de teknoloji dünyasında büyük bir yankı uyandırdı.

Sadece Samsung’a Özel Olacak

Teknoloji dünyasında meydana gelen gelişmeleri yakından takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere geçtiğimiz günlerde Samsung tarafından olimpiyatlara özel olarak Samsung Galaxy S7 Edge modelinin üretileceği açıklanmıştı. Şimdi ise olimpiyatlarda yapılacak olan sanal gerçeklik destekli yayınların sadece Samsung kullanıcılarına özel olacağı belirtildi.

Samsung Gear VR kullanıcıları tarafından rahatlıkla izlenebilecek olması Samsung’a gösterilen ilgiyi önemli derecede artıracak. Henüz teknolojinin olimpiyatlarda hangi spor dallarında kullanılacağı bilinmiyor. Fakat yapılan açıklamalarda toplamda 85 saat yayın yapılacağının altı çiziliyor. Bu noktadan yola çıkılarak olimpiyatlarının büyük bir bölümünün sanal gerçeklik gözlükleriyle takip edilebileceği düşünülüyor.

Yayınların sadece Samsung Gear VR üzerinden izlenebilecek olmasıyla birlikte Samsung sanal gerçeklik gözlüklerinde rekor satış rakamlarına ulaşılacağı ve bu sebepten dolayı da olimpiyatlar yaklaştıkça gözlük stoklarında problemler ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu sebepten dolayı olimpiyatları sanal gerçeklik teknolojisiyle takip etmeyi düşünen kişilerin Samsung Gear VR sanal gerçeklik gözlüğünü zaman kaybetmeden edinmeleri tavsiye ediliyor. Samsung Gear VR gözlüğü ülkemizde Samsung tarafından resmi olarak satışa sunulmaktadır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler