Qualcomm’un yeni ejderi: Snapdragon 830

Akıllı telefon sektörünün bugün geldiği noktada en çok pay sahibi şirketlerden birisi olan Qualcomm, yeni chipseti Snapdragon 830 hakkında bilgiler gün ışığına çıkıyor.

Bugün akıllı telefon sektöründe hemen her amiral gemisi lakaplı, yüksek donanıma sahip cihazlara güç veren chipset, Snapdragon adı verilen Qualcomm ’un ürettiği işlemci ve grafik birimlerinden meydana gelen birliktelik olmuştur.

Qualcomm-SnapdragonBir hatırlatma, düzeltme veya bilgilendirme yapalım. Snapdragon chipseti sadece bildiğimiz anlamda işlemcilerden meydana gelen bir yapı değildir. Chipset hem işlemci hem de grafik birimlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Bu noktaya değindikten sonra piyasa da kullanılan ve performans testlerinde hiç kimseyi yanına dahi yaklaştırmayan chipsetin Snapdragon 820 ve makyajlanmış hali 821 olarak gösterilebilir.

Şimdi ise görücüye çıkan bir üst versiyonu Snapdragon 830’u biraz tanıyalım.

Çin’de bulunan sosyal medya ağı Weibo üzerinden paylaşılan bilgilere göre yeni gelecek olan Snapdragon 830 da performans konusunda bir sıçrama bekleniyor. Kendisi gibi yine mobil sektöre işlemci üreten MediaTek gibi yeni seri 10 nanometre teknolojisiyle üretilecek. 10 nanometre üretme teknolojisine sahip bir diğer firma da Samsung olacak.

Snapdragon 830 da, daha önceki modellerde olduğu gibi Kyro mimarisine sahip olan çekirdekler ve Aderno 540 GPU birimine ev sahipliği yapacak. Ancak çesnapdragon-830-02
kirdeklerin kaç MHz’de (veya GHz’de) çalışacağı henüz net değil. Ancak dört çekirdekli işlemcilerde iki işlemci düşük, diğer iki işlemci ise daha yüksek frekanslarda çalışıyordu. Bu durum Snapdragon 830 ile devam edecek ve böylelikle bataryadan daha fazla faydalanılabilecek.

Chipsetin üzerinde X16 modem bulunuyor. Bu (saniyede) 980 Mbps hızında indirme işlemi yapılmasını sağlıyor. Çok ciddi bir indirme hızı olduğunun altını çizelim.

Chipsetin içerisinde ise LPDDR4X belleklerine yer verilecek.

Performans anlamında ne gibi bir sıçrama olabilir diye hayal etmeye çalışabiliriz. Bunun inin AnTuTu gibi testlerde rekorlar kıran Snapdragon 820’nin 14 nm teknolojisi ile üretildiğini hatırlayalım. Yine 820 aynı Kyro mimarisini kullanırken grafik birimi olarak Aderno 540’ın bir alt versiyonu olan 530 tercih edilmişti. Ayrıca modem olarak da X12 LTE tipi bir model kullanılmıştı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler