Patlamaları Önleyecek Yeni Pil Teknolojisi

Massachusetts’teki Tufts Üniversitesi tarafından patlama riski bulundurmayan bir pil teknolojisi geliştirildi. Tufts Üniversitesi profesörü Mike Zimmerman ve ekibi, esnekliğiyle öne çıkan iyonik bir pil tasarladı. Anot, katot ve sıvı elektrolit olmak üzere üç bölümden oluşan Lityum iyonik pillerde sıvı yerine katı plastik elektrolit malzemesi bulunacak.

Sıvı elektrolit malzeme lityum iyon pillerin patlamasının birinci nedeni olarak biliniyor. Bu çalışmada ise sıvı yerine kullanılan katı plastik elektronik malzeme patlamalara karşı oldukça dayanıklı olmasıyla biliniyor. Ionic Materials, bir video yayınlayarak geliştirilen pilin çalışma sürecini ve fonksiyonlarını yayınladı. Videoda iPad’de bulunan lityum iyon pil yerine iyonik pil kullanıldığı görüldü. İyonik pil, ikiye bölünmesine ve üzerinde tornavidayla delik açılmasına rağmen iPad’e güç sağlamaya devam edebiliyor. Alev alma ve patlama gibi sorunları engelleyen yeni pil aynı zamanda cihazlar için iki kat daha fazla enerji depolayabiliyor.

Yeni pil teknolojisi şu anda test aşamasında ve uygulanacak testleri başarıyla geçmesi durumunda mobil cihazlarda kullanılması için hiçbir engel bulunmayacak. Patlamaları önleyecek pil piyasaya çıktığı takdirde önümüzdeki yıllarda kullanıcıyla buluşacak mobil cihazlarda yerini alabilir.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler