Otomobil fiyatına Samsung SSD

Akıllı telefon pazarındaki hareketlilik bugün birçok haberi gölgede bıraktı. Bu haberlerden birisi de yine Samsung’a ait bir ürün. Haberi sıra dışı yapan şey ise ürünün özellikleri ve fiyatı. Araba parasına Samsung SSD mi olur diyenlere gelsin.

Samsung tarafından tanıtılan bu ürün bir SSD. Kapasitesi baş döndürücü, tam 15TB veri saklama kapasitesine sahip. Bu bildiğimiz kadarıyla zaten piyasa da bir ilk aynı zamanda.

SSD’nin model numarası PM1663A olarak isimlendirilmiş. Aslında bu modelin bir de kardeşi var. O’nun boyutu ise 7,63 TB ve model numaraları neredeyse aynı. Bu modelin ise numarası PM1633A.

Samsung SSD fiyatı dudak uçuklatıyor!

samsung-850-pro-ssd-extraAsıl ilginç olan şeylerden birisi ise fiyatları. SSD’lerin fiyatları da özellikleri gibi dudak uçuklatıcı. Önce düşük kapasiteye sahip olan modelden başlayalım. 7,63 TB kapasiteye sahip olan SSD yurtdışı satış fiyatı 5bin 700 dolar olarak belirlenmiş. Diğer model olan yani kapasitesi daha büyük olan 15TB ‘lık modelin ise fiyatı tam 10 bin dolar.

Bu fiyatlara bakarak aslında çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bizce öyle değil. Zaten bu tür cihazları son kullanıcıların pekte ihtiyacı olacağını düşünmüyoruz.

Şöyle bir habere ara verelim. Neden SSD kullanıyoruz diye soralım? Genelde SSD kullanmanın amacı, hızlı olduğu için yani mekanik disklere oranla oldukça iyi performansa sahip ürünler. Bunlar genelde sistem diski olarak kullanıyor. Amaç ise hem bir takım programlar, oyunlar işletim sistemi hızlı çalışsın, bilgisayar isteklere daha çabuk versin.

Beraberinde SSD’nin fiyatları nedeniyle tam anlamıyla depolama yapmak için kullanacak kişi sayısı sanıyoruz yoktur.

Şimdi SSD’ye geri dönelim ve okuma yazma hızlarına göz atalım. Karşımıza 1200 MN / Saniye (1GB’nin üzerinde) okuma ve 900 MB yazma hızları ortaya çıkıyor.

Bu da SSD lerin aslında film, müzik ve buna benzer işlerle uğraşan şirketlerin özellikle render yapmak için kullanabileceğini tahmin etmek çok zor değil. Bu kanıya James Cameron’un yönettiği Avatar filminin hazırlanması için ihtiyaç duyulan depolama alanına baktığımızda daha iyi göreceğiz. Dolayısıyla büyük boyuttaki bir takım dosyaların render edilmesi için kullanılacak sistemler için doğru ürün olduğunu söylemek zor değil.

Popüler Haberler

İlgili Haberler