Online Ticaret Devi Alibaba’ya Rekor Ceza Kesildi

Çin’de süren rekabet soruşturmasında, Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya rekor ceza kesildi. Pazarda hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 2.8 milyar dolarlık rekor bir ceza uygulandı.

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, Aralık ayında e-ticaret devinin “şüpheli tekelci davranışına”, özellikle de satıcıları kendi platformlarında satış yapmaya zorlayan ve rakip e-ticaret web sitelerinde satış yapmalarını engelleyen politikası hakkında soruşturma açılmıştı.

Soruşturma sonucunda, Çin’in tekel karşıtı yasasına göre şirket cezalandırıldı ve yasadışı faaliyetlerini durdurması ve ülkedeki yurt içi satışlarının yüzde 4’üne eşdeğer bir ceza ödemesine karar verildi. NYT’ye gönderilen bir açıklamada Alibaba, cezayı kabul edeceğini ve “sosyal sorumluluklarını daha iyi yerine getireceğinden” emin olacağını söyledi.

Çin yönetimi 4 Kasım’da Ant Group’un 37 milyar dolar değerindeki halka arzını askıya alarak milyarder Jack Ma tarafından kurulan finansal teknoloji şirketinin sadece birkaç gün kala borsaya girişini engellemişti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler