Nvidia GTX 970 Davası

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticilerinden biri olan Nvidia her sene olduğu gibi bu senede ekran kartı teknolojisi konusunda kullanıcılara sunduğu yeni teknolojilerle beraber epey bir ilgi çekmeyi başardı. Son olarak GTX serisinin yeni üyesi 1080 ile gündeme gelen Nvidia, henüz bu kartlarının bilgisayarlarda kullanılmaya başlanmamasının neticesinde hala bir önceki nesil olan GTX 900 serisi ile gündemde. Birçok oyun bilgisayarında ilk tercih olarak dikkat çeken GTX 900 serisi hakkında ise geçtiğimiz günlerde bir dava gündeme gelmişti.

Dava GTX 970 Modeli İle İlgili

Söz konusu dava Nvidia’nın reklam usulsüzlüğü yaptığına ilişkindi. Zira reklamlarda ve tanıtımlarda belirtilene göre GTX 970 ekran kartı modelinin 4 GB olan sürümlerinde kullanıcıların bellek miktarı olarak 4 GB bellek kullanabilecekleri belirtilmişti. Fakat test sonuçlarında ise bu miktarın sadece 3,5 GB gibi bir kısmının kullanıldığı geri kalan kısmın ise sistem boşta veya düşük görüntülemeler yaptığında kullanılması beklenen bölüm olduğu da ortaya çıktı. Bir nevi İntel HD grafik kartı ile yaşanan sorunun benzeri olan sorun hakkında ise açılan dava sonunda karara bağlandı. Davada Nvidia doğrudan haksız bulundu. Reklamlarda yanlış bilgilendirme yaptığı ileri sürülen firma ise tazminata mahkum edildi.

30 Dolar Tazminat Ödenecek

Gelen bilgilere göre Nvidia’nın GTX 970 4 GB ekran kartı serisi kullanan kullanıcılara 30 dolar gibi bir geri iade yapacaklarının da haberi verildi. Ekran kartının fiyatına bakıldığı zaman önemsenmeyecek bir rakam olarak gösterilse de aslında kartın kullanıcı sayılarına bakıldığında bu rakamın ne derece yüksek bir boyuta çıktığını da görebiliyoruz. Konu hakkında henüz Nvidia resmi yazılı bir açıklama yapmış değil. Fakat alınan karar ile beraber artık kullanıcıların tazminat için Nvidia’ya başvurmaya başlayacakları düşünülüyor. Şimdilik başvuruların nasıl yapılacağı ve konunun nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Henüz bu noktada net bir bilgi de elde edilemediğini de bir kez daha belirtelim.

Popüler Haberler

İlgili Haberler