Nvidia GTX 1060 Ekran Kartı İncelemesi

Bilgisayarlarımızın en pahalı parçalarından olan ekran kartları, şu anlık iki ana üretici tarafından desteklenen bir teknoloji olduğu biliniyor. AMD ve Nvidia olarak bilinen bu iki ekran kartı modelleri arasında Nvidia için kullanıcılar bir tık daha fazla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Son gündemin popüler haberi olan yeni Nvidia kartlarının Pascal mimarisini daha güçlü bir şekilde kullanmış olması, oyunlarda ve grafik işlemlerinde önemli bir performans farkı yaratıyor.

En son tanıtılan Nvidia GTX 1080 ve Nvidia GTX 1070 ekran kartlarına yoğun ilginin artması ile beraber şimdide Nvidia GTX 1060 modelini tanıtan marka, birkaç alanda iddalı çalışmalar yapmış gibi görünüyor. Özellikle sanal gerçeklik alanında çalışmaları mevcut gibi görünüyor.

Nvidia GTX 1060 Bizi Neler Bekliyor?

Teknik olarak bu ekran kartı, FinFET 16 nm mimarisi ile üretildiği söyleniyor. Bu ekran kartının performansını sorguladığımızda, bilinen bir ekran kartı olan GTX 980 modeline eşit seviyede bir performans sunduğu söyleniyor. Ancak en önemli teknik özelliği ise Sanal Gerçeklik anlamında yapılan gelişmeler! Bu kart, Sanal Gerçeklik anlamında yarı yarıya enerji performansı sunacak şekilde optimize edildiği açıklandı. Ekran kartının güç ihtiyacı 120 watt seviyesinde olduğu biliniyor.

Nvidia-Pascal-GP100-GPU-Telsa-P100-e1461062577862

Bu ekran kartı içerisinde 1.280 CUDA çekirdeği bulunuyor. Çoklu işlem kabiliyeti açısından önemli bir sayı olan bu çekirdekleri 6 GB GDDR5 boyutlarında 8 Gbps hızından çalışan bellekler besliyor. Güvenlik açısından cihazın çekirdek hızı 1.7 GHz seviyesinde bırakıldığı ancak overclok ile 2 GHz hızlarında rahatlıkla çalışabildiği kaydedildi. Böylesine güçlü bir kartı alacak iseniz; güçlü bir güç kaynağına ihtiyacınız var demektir!

Bu ekran kartı, bir önceki nesildeki kartlara göre 3 kat daha fazla VR performansı sunduğunu hatırlatmakta fayda var. Çünkü amacınız sanal gerçeklik ise, Nvidia GTX 1060 ekran kartı tam size göre!

Nvidia GTX 1060 Fiyatı

Güçlü bir ekran kartı olan Nvidia GTX 1060 fiyatı açıklandı. Şu anlık yurt dışında 249 dolar civarında satılmakta olan bu ekran kartı, ülkemize girdiğinde, TRT bandrolü gibi vergi uygulamalara girerek 1200 TL civarına kadar yükselmesi muhtemel olarak karşılanıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler