Nvidia GeForce GTX 1060 Sızdırıldı

Nvidia GeForce GTX 1060 model adıyla satışa sunulması beklenilen yeni ekran kartı modelinin GP160 tabanlı olacağı daha önceden biliniyordu. İnternet üzerinden yeni sızdırılan bilgilerle birlikte Nvidia GeForce GTX 1060 modeliyle ilgili olarak yeni görseller ve detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Alt Seviyelerde Oyunculara Hitap Edecek

Ekran kartı pazarının liderlerinden olan GeForce tarafından önümüzdeki günlerde satışa sunulması planlanan Nvidia GeForce GTX 1060 modelinin alt seviye oyunculara hitap etmesi bekleniyor. Ortaya çıkan teknik bilgilerden de bu durum net bir şekilde fark ediliyor.

Özellikle son zamanlarda ekran kartı pazarında oldukça büyük bir hareketliliğin yaşanmaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Nvidia GeForce GTX 1060 modelinin de son zamanlarda dikkat çeken modeller arasında yer aldığı belirtiliyor.

Nvidia GeForce markasının ürettiği yeni ekran kartı modelinin rakip firma AMD’nin Radeon RX 480 modeline rakip olacağı da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Modelin tasarım ve teknik detaylarına yakından bakıldığında her hangi bir güç bağlantısının ihtiyaç duymadığı görülüyor.

Teknik Detaylar Ortaya Çıkıyor

Nvidia GeForce GTX 1060 modeliyle ilgili olarak ilk ortaya çıkan detaylarda 3 GB GDDR5 ve 6 GB GDDR5 belleklerle oyun severlerin beğenisine sunulacağı ifade ediliyor. Yeni bir NVTTM ısı dağıtıcı blok tasarım sayesinde üretim maliyetinin düşürülmesinin hedeflendiği görülmektedir.

Performans açısından ise Nvidia GeForce GTX 1060 modeli GTX 980 modeliyle benzer değerlere sahip olacak. Bu noktadan yola çıkarak da ekran kartının alt seviye oyunculara hitap edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. İki farklı bellek versiyonuyla satışa sunulacağı kesinleşen Nvidia GeForce GTX 1060 modelinin tahmini satış fiyatları da gün yüzüne çıkmış durumdadır.

Nvidia GeForce GTX 1060 3 GB GDDR5 versiyonunun 250 ile 300 dolar arasında, Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB GDDR5 versiyonunun ise 330 dolar civarında bir satış fiyatına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Tasarım ve teknik detayların yanı sıra modelin rakip modellerle karşılaştırılması durumunda etiket fiyatıyla geride kaldığı görülüyor. 199 dolardan satışa sunulan AMD Radeon RX 480 modelinin bu konuda bir adım daha ön planda yer aldığı belirtiliyor. Nvidia GeForce GTX 1060 modelinin resmi olarak Temmuz ayında satışa sunulması beklentiler arasında yer alıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler