Microsoft Lumia 950 XL İncelemesi

Windows 10 ile çalışan ilk amiral gemisi modellerinden olan Microsoft Lumia 950 XL modelinin incelemesini sizler için hazırladık. Bakalım ilk olarak kamerasıyla dikkat çeken telefon kullanıcılarına neler sunuyor, artıları ve eksileri neler?

Türkiye’ye girişi gecikmiş olsa da özellikleriyle dikkat çeken modellerden biri olan Microsoft Lumia 950 XL incelemesiyle sizlerleyiz.

Windows 10 ile beraber gelen ilk iki üst segment modelden biri olan Lumia 950 XL, tasarım konusunda oldukça sade bir çizgiye sahip, birçok üst düzey rakibinden sıyrılarak polikarbon kasayla gelen cihaz, bazı kesimlerce bu özelliği yüzünden eleştirilere maruz kalıyor.

5.7 inç ekran boyutuyla phablet dediğimiz sınıfa giren telefonun ekranı Quad HD çözünürlük sunuyor. ClearBlack adı verilen bir teknolojiyle kaplanmış olan ekran hem renklerin canlılığı hem de parlaklık düzeyi anlamında iyi bir sonuç veriyor. Cihazda AMOLED panel kullanıldığını da ekleyelim.

Telefon gücünü Snapdragon 810’dan alıyor. Günümüzde Snapdragon 823’lü modellerin yavaş yavaş çıkmaya başladığını düşündüğümüzde işlemcisinin artık eskidiğini söyleyebiliriz. Bu işlemcinin yanında cihazda 3 GB RAM, Adreno 430 GPU, 32 GB dahili depolama alanı ve 3340 mAh kapasiteli batarya bulunuyor. Kamera tarafında Carl Zeiss optiklerinin kullanıldığı 20 MP arka kamera ve 5 MP ön kamera kullanıldığını görüyoruz.

Cihaz arka kamerasıyla beklentileri karşılıyor olsa da bu fiyat bandında artık çok daha kaliteli sonuçlar veren cihazlar bulunduğu da bir gerçek. Özellikle ön kamera ile yoğun olarak meşgul oluyorsanız diğer modellere de bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Fakat Microsoft ekosistemi içinde senkronize bir şekilde tüm işlerinizi yürütüyorsanız bu cihaz doğru seçim olacaktır.

Lumia 950 XL Artı Yönleri

Canlı ve keskin görüntü sunan ekranıyla beğeni toplayan cihazın arka kamerası da günümüz şartlarında kabul edilebilir bir kaliteye sahip, bu güzelliklerin yanına uzun pil ömrü de eklendiğinde cihazın artı yönlerini sizlere aktarmış oluyoruz.

Lumia 950 XL Eksi Yönleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi polikarbon tasarım kimileri tarafından beğenilmiyor, Windows 10 Mobile’ın eksikleriyse özellikle iOS ve Android ile karşılaştırıldığında apaçık ortada. Son olarak cihazın Snapdragon 810 işlemcisi, Snapdragon 820’li rakiplerine göre geride kalıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler