Microsoft kendi ARM tabanlı işlemcisini geliştiriyor

Görünüşe göre Apple, Intel’e olan bağımlılığını azaltmak isteyen tek şirket değil. Bloomberg’e göre Microsoft, Surface cihazlarına ve bulut altyapısına güç sağlamak için şirket içi ARM işlemcileri geliştiriyor. Henüz projeyle ilgili çok fazla ayrıntı bulunmamakla birlikte Bloomberg, şirketin veri merkezlerinde kullanmayı planladığı bir çip üzerinde çalıştığını bildirdi. Aynı tasarımı Surface bilgisayar serisinde kullanma seçeneğini de araştırıyor – ancak işlemciyi bilgisayarlarından çok bulut bağlamında kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Microsoft şu anda Azure bulut hizmetlerini güçlendirmek için neredeyse yalnızca Intel tabanlı işlemcileri kullanıyor. Yonga üreticisi, pazarın yüzde 90’ına hakim olan sunucu alanında baskındır. Bu haber Intel’in hisselerinin yaklaşık yüzde 6,3 oranında düşmesine neden oldu.

Microsoft sözcüsü Frank Shaw, “Silikon, teknoloji için temel bir yapı taşı olduğu için tasarım, üretim ve araçlar gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken, aynı zamanda çok çeşitli yonga sağlayıcılarıyla ortaklıkları geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Microsoft geçmişte ARM yongaları ile uğraşırken, Surface bilgisayarları söz konusu olduğunda, bu şirket için önemli bir hareket olacaktır. Surface Pro X’in özel SQ1 işlemcisi mevcut bir Qualcomm tasarımına dayanıyor ve Microsoft, yonga setini ihtiyaçlarına göre artırmak için yonga üreticisi ile birlikte çalıştı. Microsoft’un en azından bir süredir daha fazla ARM tabanlı bilgisayar yapmayı düşündüğü açık. 2018’de, şirketin orijinal Surface Go’da ARM tabanlı bir yonga kullanmayı düşündüğünü, ancak Intel’in bu fikre karşı dilekçe verdikten sonra bunu tercih etmediğini belirten bir rapor çıktı.

Surface cihazları, bilgisayar pazarının nispeten küçük bir bölümünü oluştursa da, Microsoft’un bilgisayarları için kendi yongalarını geliştirme kararı, özellikle Apple’ın bu yılın başlarında M1 silikonuyla gemiye atlamasından sonra, Intel için bir darbe olacaktır. Apple’ın durumunda, kendi mimarisine geçiş, Intel’den daha iyi pil ömrü ve performans sunan yeni M1 MacBook Air gibi bilgisayarları fan olmadan sunmasına izin verdi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler