Microsoft akıllı telefon bölümünü küçültüyor

Teknoloji devi Microsoft’un akıllı telefon sektöründe sürekli beklenen verimi alamadığından bahsediyorduk. Microsoft, akıllı telefon biriminde bulunan 2850 kişinin daha işine son vererek bu alanda küçülmeye gitmeye devam ediyor.

Microsoft büyük umutlarla girdiği akıllı telefon sektörüne ayak uyduramamaya devam ediyor. Aslında bir süreden beridir işlerin iyi gitmediğine dair sürekli yorumlar yapılıyordu. Microsoft bu alanda beklediği verimi alamayınca bölümü küçültmeye devam edeceği görülüyor.

Bu kapsamda işten çıkartılanların sayısı, son işten çıkartmalarla beraber 4700’e ulaştı. Microsoft, hatırlanacağı üzere daha önce de aynı bölümde 1850 kişinin daha işine son vermişti.

Aslında bu çalışanlar, doğrudan Microsoft’un da çalışanı değillerdi. Çünkü şirket, bu çalışanları Nokia’yı satın aldığında, kendi bünyesine almıştı. Bu çalışanların sayısı 25 bin civarındaydı.

Microsoft, hatırlanacağı üzere, Nokia’ yayı satın alarak, akıllı telefon sektöründe önemli bir hamle yapmıştı.

Microsoft doğru bir adım mı atmıştı?

Microsoft-01Aslında Nokia, doğru bir karar mıydı, bu soru iyi değerlendirilmeli. Çünkü hatırlayalım, sektör cihazlarda Android kullanacağını söyleyen şirketlerle dolup taşarken Nokia ise kendi işletim sistemini kullanmaya devam edeceğini bildirmişti.

Elbette Android ’in ardında Google olunca ve iyi yönlendirmelerde bulununca, sektör farklı noktalara giderken, Nokia’da ciddi düşüş yaşanmıştı. Microsoft’un akıllı telefon sektörüne girmesi için iyi bir fırsat oluşmuştu.

Aslında iyi gibi gözüken bir fırsat desek daha doğru olacak. Çünkü şirketlerin başarılı olmalarının altında yatan büyük unsur, şirkette ki kültürdür. Nokia, teknoloji konusunda iyi bir başlangıç yapsa da, yeni trendleri potasında eritebilecek bir kültüre sahip olmadığı için zaten zor günler yapıyordu.

Bir diğer nokta ise, yazılım konusunu iyi bilen ama hem donanım konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan ve ne yapacağını tam olarak bilemeyen bir başka şirketin kültürü de bir araya geldiğinde iyi bir sonuç çıkmasını beklemek hayalperestlik olabilir. Ancak bazen de mucizelere tanıklık edebiliriz.

Hatırlarsanız, Google’da böyle bir girişimde bulunmuş, 12 Milyar dolardan fazla ödeyerek Motorola’yı satın almış ancak işleri yürütemeyince şirketin akıllı telefon bölümünü, Çinli Lenovo 3 milyar dolar civarında bir paraya satmıştı.

Microsoft’un bu yıl, işten çıkarttığı işçi sayısı ise, toplam çalışan sayısının yüzde 4’üne ulaştığını da belirtelim.

Popüler Haberler

İlgili Haberler