MediaTek HelioX30 İşlemcileri Başarı Elde Edemedi Mi?

Akıllı telefonlar için üretilen işlemci sayıları sürekli olarak artış göstermeye başladı. İlk olarak sektöre damgasını vurmaya başlayan Snapdragon serisi işlemciler ardından gelen Samsung üretimi Exynos işlemciler, Huawei Kiri serisi ve Apple’ın A işlemci serileri derken bu alanda en çok adı duyulan üreticilerden birisi de MediaTek işlemcileri. Orta sınıfın vazgeçilmez işlemcileri hem daha hesaplı olması hem de düşük fiyat aralıkları ile telefonların da fiyatını aşağı çekmesi markalarında bu yönde tercih yapmalarını sağladı. Tüm bunlarla beraber her işlemci markasında olduğu gibi MediaTek markası da yeni seri MediaTek HelioX30 işlemcilerini duyurarak üst segmente giriş yapmıştı.

MediaTek HelioX30 Satış Yapamıyor

Bu noktada yeni seri işlemcilerin üst segment üyesi olması ve Snapdragon serilerine kafa tutması da üreticinin çok daha öne çıkacağı düşüncesini oluşturmuştu. Tüm bunlardan sonra söz konusu işlemciler için ise beklenmedik bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı.

MediaTek HelioX30

Satışlarının yüksek olması beklenirken hiçbir akıllı telefon markasının MediaTek HelioX30 serisini tercih etmemesi ile beraber yeni seri işlemcilerin çok fazla satış elde edemediği ortaya çıktı.

Belli başlı Çinli akıllı telefon üreticilerinin bile seriyi tercih etmemesi MediaTek HelioX30 serisinin de epey bir düşüş yaşayacağını gösteriyor. Şu an için ne gibi bir sistemden izlenecek MediaTek HelioX30 satışları nasıl artırılacak merak konusu.

Sadece Apollo 2 Serisinde Yer Alacak

Şu an için yapılan satışlara bakacak olursak MediaTek HelioX30 serisi işlemciler sadece Apollo 2 akıllı telefonları içinde yer alacak. 8 GB Ram bellekli iddialı bir akıllı telefon olmasına karşın kalıcı bir seri olarak kalıp kalmayacağı bilinmeyen Apollo 2 akıllı telefonlarının MediaTek HelioX30 serisini tercih etmesi ne kadar etkili olacak marka ne kadar satış elde edecek merak konusu.

Bu konuda kısa süre sonra bir açıklama yapması beklenen MediaTek satışları arttırmak için ise markalarla anlaşmaya çalışıyor. Fakat bu durum bir kez daha göstermiş oldu ki akıllı telefon işlemcileri alanında sürekli yeni modellerini duyuran ve her segment için işlemci üretimi yapan Snapdragon işlemcileri sektörde önde yer almaya devam ediyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler