Lumia Kan Kaybetmeye Başladı

Bir dönemin en ünlü telefon üreticilerinden biri olan Nokia, akıllı telefonlara geçiş için yeterli yatırımı yapamamıştı. Nokia’nın bir türlü yenilikleri kabul etmemesi ve işletim sistemlerinde değişikliğe gitmeme kararı alması daha doğrusu bu konuda ısrar etmesi firmanın sonu oldu. Satış oranları dibe vuran firma bu nedenlerden dolayı tarihinde ilk defa zarar ettiğini de açıklamıştı. Bu dönemden sonra ise dev telefon üreticisi Microsoft tarafından satın alındı. Artık Microsoft modelleri ile akıllı telefon sektöründe yer alan firma son Microsoft desteğine rağmen bile istediğini bir türlü alamadı. Zira yapılan ilk açıklamalarla beraber akıllı telefon alanında Microsoft’un devraldığı Lumia serisinin epey bir kan kaybettiği de ortaya çıktı.

Windows 10 Neden Oldu

Yaşanan düşüşün nedeni olarak ise Nokia’nın kazandığı kötü itibarın yanı sıra kullanılan Windows Phone işletim sisteminin yeterli uygulama desteğinin olmaması da gösteriliyor. Özellikle son dönemde sosyal medya uygulama desteklerini bile yeni yeni vermeye başlaması bu işletim isteminin bir hayli eleştirilmesine neden olmuş ve yaşanan sorunda doğrudan satış rakamlarına yansımıştı. Durumun satış rakamlarına yansıdığı da net bir şekilde raporlarda yer almaya başladı.

Kan Kayı Oldukça Fazla

Öncelikle Lumia telefonların zaten hiçbir dönemde yüksek bir satış rakamına ulaşamadığını belirtelim. Fakat ilk zamanlarda yakalanan satış rakamları artık son dönemde çok daha yüksek kalmaya başladı. Zira son raporda da elde edilen verilerle beraber satış rakamlarının %50 oranında düştüğü de belirtildi. Satış oranlarında %50 düşüş açıklamasının yapılmasıyla beraber Microsoft tarafından da işten çıkarmalar ve hamleler ardı ardına gelmeye başladı. İşten çıkarma haberlerinden sonrada tıpkı beklenen gelişmelerde olduğu gibi Microsoft tarafından küçülme yapılacağı da açıklandı. Küçülme kapsamında sonra ise yaşanan düşüşün devam etmesi halinde Microsoft’un akıllı telefon pazarında farklı kararla alabileceği de iddia ediliyor. Tüm bu iddialar içinse henüz firma kanallı olarak bir açıklama yapılmadı. Yakın zamanda konuya ve iddialara Microsoft tarafından bir açıklama geleceği de belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler