LG G5 için Android 7.0 güncellemesi ne zaman gelecek?

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi, büyük umutlar bağladığı fakat bir türlü istediğini bulamadığı modeli LG G5 için Android 7.0 Nougat güncelleme programını başlattığını açıkladı. Buna göre LG G5 kullananlar yakında Android 7.0 Nougat işletim sistemine terfi edecekler.

Aslında LG daha önceden yaptığı açıklamalarda LG G5 modelinin Android 7.0 Nougat güncellemesi yapılacağını ifade etmişti.

Ancak Android 7.0 Nougat ‘a terfi edecek ilk cihazlar LG olmayacak. Hatta ve hatta ilk LG cihazlar da G5 olmayacak.

Android bildiğiniz gibi Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemi. Dolayısıyla ilk güncellemeleri de Nexus cihazlar alacak. Hemen burada hatırlatalım, Nexus marka akıllı telefonlar ise HTC ve Google tarafından işbirliği içerisinde üretilmekte.

İlk Android 7.0 Nougat kullanacak LG üretimi cihaz ise LG V20 olacak. LG V20 IP68 sertifikasına sahip en sağlam Android işletim sistemi kullanan 5 cihazdan birisi olması bekleniyor. Aynı zamanda askeri sağlamlık standartları sahibi olması veya en azından birçok testten geçmesi de bekleniyor. Bunu neden söylüyoruz, çünkü LG V10 hem IP68 sertifikasına hem de askeri dayanıklılık testlerinden geçmeyi başarmıştı.

LG G5 ler ise hemen LG V20 lerin ardından güncelleme alacak bir model olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü LG V20 ler zaten henüz piyasaya çıkmış değil ve çıktıklarında da Android 7.0 kullanıyor olacaklar.

LG G5 güncellemesi Eylül sonunda

lg-g5-nougat-640LG G5’ler için güncelleme ise Eylül sonu gibi başlaması bekleniyor. Ancak öncesinde LG tarafından tespit edilecek 2 bin LG G5 kullanıcısına test amaçlı 7.0 yüklemesi yapılacak. Mevcut hataları geri bildirim olarak alacak LG olası düzeltmeleri de yapacak.

G5 kullanıcıları için LG OS Preview adlı bir uygulama bulunuyor. Google Play Store ‘dan bu uygulama indirilerek yeni işletim sisteminin ön izlemesi yapılabilir.

LG V20 ve LG G5 den sonra LG’nin güncel cihazları V10 ve G4 için de Android 7.0 Nougat güncellemeleri de yayınlanacak. Ancak bunlar hakkında herhangi bir tarih bilgisi mevcut değil.

Güncellemelerin bir miktar uzun sürdüğü düşünülürse, LG G4 ve LG V10 kullanıcıları için yeni işletim sisteminin Türkiye’ye ulaşması ancak önümüzdeki sene mümkün olabilir diye düşünmeden kendimizi alamıyoruz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler