JDI Çerçevesiz Yeni LCD Ekranını Tanıttı

Akıllı telefon ve tabletlerde son zamanlarda büyük bir yarış haline gelen ekran kasa oranına JDI firmasından büyük bir destek geliyor. Japan Display tarafından tanıtımı yapılan yeni LCD ekranının ekran kasa oranı açısından son derece yüksek bir değere sahip olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Yeni Çerçevesiz Ekranın Özellikleri

5,5 inçlik bir büyüklüğe sahip olan ekran neredeyse çerçevesiz tasarımıyla dikkat çekiyor. Ekranın dikkat çeken bir diğer özelliği ise 4 tarafında da çerçeve kalınlığının eşit olmasıdır. JDI tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde resmi olarak gün yüzüne çıkarılan ekranın birçok akıllı telefon üreticisi tarafından tercih edileceği tahmin ediliyor. Tüm bunların yanı sıra JDI tarafından üretilen çerçevesiz ekran ile birlikte birçok akıllı telefon modelinin tasarımında da büyük değişimlerin meydana gelebileceği ön görülüyor.

Full HD çözünürlükteki LCD ekranın 4 tarafından da eşit miktarlarda kalınlığın bırakılmasıyla birlikte telefonların tasarımlarında da büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bilindiği üzere günümüzde kullanılan ekranların büyük bir çoğunluğun alt veya üst kısımlarında diğer taraflara oranla daha kalın bir çerçeve kullanılmaktadır.

Ekranların kenarlarında bırakılan farklı çerçeve kalınlıklarından dolayı da akıllı telefon tasarımlarında büyük problemlerin yaşandığı ve yaşanan problemlerin de tasarıma direk olarak negatif bir şekilde yansıdığı biliniyor.

JDI’nın geliştirdiği yeni ekran teknolojisinde modül birleştirme teknolojilerinden faydalanıldığının altı çiziliyor. Modül birleştirme teknolojilerinin yanı sıra yoğun kablolama yöntemi sayesinde çerçevenin büyük oranda ortadan kaldırıldığı görülüyor. Ekran için gerekli olan bağlantıların büyük bir bölümünün ise ekranın arka tarafında toplandığı belirtiliyor.

Ahize, mikrofon, ön kamera ve sensörler için yer bulunmayan ekranın akıllı telefon üreticileri tarafından farklı bir şekilde ele almaları beklenirken önümüzdeki yıl itibariyle yepyeni tasarımların gün yüzüne çıkmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

JDI neredeyse çerçevesiz olarak isimlendirilebilecek yeni ekranını 2017 yılı Mart ayı itibariyle üretmeye başlayacak. Henüz akıllı telefon üreticilerinin yeni geliştirilen ekrana nasıl yaklaştıkları ve her hangi bir sipariş verilip verilmediği ise bilinmeyenler arasında yerini alıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler