İşte 2016 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon satışları

Sürekli size akıllı telefonlarla ilgili haberler veriyoruz. Hem donanımları hakkında hem yazılımları hakkında. Bir taraftan iddialar, gelecek cihazlar, şirketlerin mali tabloları. Peki, bu durumlarda gerçekleşen satış adetleri neler? İşte size hangi şirketin kaç adet telefon sattığına dair net veriler.

Öncelikle veriler IDC’nin verileri. Bu konuda, dünya çapında tanınan ve güvenilen bir şirket olmakla beraber aslında tek ilgi alanı akıllı telefon sektörü değil.

Şirketin verileri de aslında geçtiğimiz günlerde şirketlerin mali tablolarına ait verilerini paylaştığımız haberlerle örtüşüyor.

Samsung’un rekor kar elde etmesi, Apple’ın gelirlerindeki azalma, LG’nin akıllı telefon sektöründeki zararı aynen tabloya yansımış durumda.

Habere 2016 yılının ikinci çeyreğinde satılan telefon adedi ile başlayalım. Bu rakam 3 aylık dönemde yani nisan-haziran ayları arasında 343,3 milyon adet olarak tescil edildi.

Bu satışların 77 milyon adedini Samsung markalı akıllı telefonlar oluşturdu. 2015 yılının aynı döneminde ise bu rakam 73 milyon adet olmuştu. Böylece Samsung bu yıl pazar payını yüzde 22,4 olarak belirledi.

idc-smartphone

Samsung ile Apple arasındaki fark açılıyor

Gelirlerinde azalma meydana gelen Apple’da ise ciddi bir düşüş söz konusu. Daha önce 51,2 milyon adet akıllı telefon satmayı başaran şirketin 40,4 milyon adette kalması pazar payının da yüzde 11,8’e gerilemesine neden oldu.

Üçüncü sırada ise Huawei yer alıyor. Çinli şirketin dünya genelinde akıllı telefon satışlarının arttığı gözüküyor. 32,1 milyon adet satışla şirket yüzde 9,4 oranla hemen Apple’ın ardında.

akilli-telefon-satislariListede bulunan 4’üncü ve 5’inci sıradaki şirketlerin Çin pazarından torpilli olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü Oppo tarihi bir başarı elde etmiş, Çin’de yüzde 22,9 pazar payı ile lider konuma yükselirken, dünya sıralamasında da 4’üncü sırada kendisine yer bulmuştu.

Diğer Çinli şirket Vivo ise Çin’de yüzde 12 pazar payına ulaşırken bu rakam ona dünya 5’inciliğini yüzde 4,8 ile getirdi.

Listede daha önce yer alan Lenovo, Xiaomi ve LG’yi ilk beşte bu kez göremedik. Tabi daha kötüsü de var. Çünkü Sony ve HTC’yi uzun yıllardan beridir, dünyada en çok satan akıllı telefon şirketleri sıralamasında ilk 5 içerisinde göremiyoruz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler