iPhone6 yüzünden hastanelik oldu

Daha önce de akıllı telefonların insanları hastanelik ettiğine benzer haberler duymuştuk. Bu kez olayın kahramanı akıllı telefon iPhone6 oldu. iPhone6 sahibini hastanelik etti.

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından birisi şüphesiz bataryaları. Çünkü sıcak ve basınca aşırı derecede maruz kalınca, insanları yaralayan hatta hayati tehlike yaşamalarına neden olaylara karışabiliyorlar.

Bu durumda onlardan birisi. İddiaya göre bisiklet sürücüsünün arka cebinde bulunan iPhone6 darbe aldıktan sonra alev aldı ve yanmaya başladı.

Haberin detayları aslında biraz ilginç. Çünkü başrolünde lityum-ion pil bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Sony’nin batarya birimini satacağı haberinde bu tür pillerin mucidi olarak Japon merkezli firmayı göstermiştik.

Piller hakkındaki açıklamaya daha sonra tekrar geri döneceğiz.

İşte iPhone6 sahibini böyle hastanelik etti

ip6-1470136911Olayın Avustralyalı bir bisikletçinin sahip olduğu iPhone6 bataryasının alev alarak yandığını belirtelim. O bisikletçinin adı Gareth Clear.

Gareth Clear’in hastanede olayın sonrasında verdiği ifadeye dayanarak olayın meydana geliş şekli şöyle olmuş.

Bisikleti ile birlikte yol alırken Gareth Clear düştüğünü söylüyor. Bisikleti sürerken ayağının takılması nedeniyle düştüğünü söyleyen amatör bisikletçi düşme nedeniyle vücudunun çeşitli yerlerinde birkaç çizik meydana geldiğini ifade ediyor. Gareth Clear’e göre zaten bu olayın ne şiddette yaşandığını da ortaya koyan bir argüman.

Ancak olay bu kadarla kalmıyor. Gareth Clear, yere düştüğünde arka cebinden dumanlar çıkmaya başladığını ve akıllı telefonun bir anda alev almaya başladığını ifade ediyor.

Gareth Clear’in vücudunda yanıklar oluşmuş. Zaten haberde paylaştığımız yanmış iPhone fotoğrafı da, ayağı yanan kişide olayın kahramanları.

Vücudunda 3’üncü derece yanıklar oluşmuş

iphone-6-1470136919iPhone ’un alev alması nedeni ile vücudunda oluşan 3’üncü derece yanıklar oluşan Gareth Clear’a deri ameliyatı yapılmak zorunda kalınmış.

Neyse ki daha kötü bir durum olmadan olay ucuz atlatılmış. Kendisine buradan geçmiş olsun diliyoruz.

Haberin başında bahsettiğimiz gibi bu tür bataryalarda benzer sorunlar yaşanabiliyor. İstatistiki olarak hemen her 10 milyon lityum-ion pilden bir tanesi bu tür kazalara neden olma potansiyeli taşıyor. Sektörde her yıl piyasaya 1,5 milyar civarında akıllı telefonun sürüldüğü düşünülürse, buna benzeyen kazalarla karşı karşıya kalabileceğimizin altını çizmek istiyoruz.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler