iPad, Apple’ın Kazancını Olumsuz Etkiledi

Apple’ın 2017 yılının ilk çeyreğindeki kazancı belli oldu. Piyasaya sürdüğü yeni cihazları ile adından sık sık söz ettiren ve iPhone satışlarında yeni bir rekor kıran Apple, iPad satışları ile istediğine ulaşamadı.

Apple yılın ilk çeyreğinde 75,9 milyar dolar gelir ede etti ve bu kazancın 17,8 milyar doları kar olarak kayıtlara geçti. Şirketin kazancını bu denli arttıran ürün ise iPhone satışları oldu. Özellikle piyasaya son sürülen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları tarafından büyük ilgi gördü. Paylaşılan veriler incelendiğinde ise Apple’ın kazancının çok daha fazla olabileceği ama iPad satışlarının buna gölge düşürdüğü belirtiliyor.

Apple, 2017’in ilk çeyreğinde 13.1 milyon iPad satıldığını açıkladı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde ise iPad satışları 16.1 milyon olarak kaydedilmişti. Bu fark, aradan geçen bir yılda iPad’lere olan ilginin yüzde 22 azalma gösterdiğini belirtiyor. Bu durumun kazanca yansıması ise geçen senenin ilk çeyreğinde 7.1 milyar dolar kazandıran iPad‘lerin bu sene 5.5 milyar dolar kazandırması şeklinde görülüyor.

Rakamların haricinde satış listesi de iPad’lerin düşüşünü gösteriyor. Geçtiğimiz sene iPad, iPhone’un ardından en fazla satılan Apple ürünü olmuştu. Bu yıl ise iPhone, Mac ve diğer servislerin de gerisinde kaldı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler