Intel Yeniliklerden Uzak Kalıyor

Intel geliştirdiği tüm işlemcilerde tick-tock modelini baz alarak karşımıza çıkıyordu. Böylece her iki yılda bir daha farklı bir mimari tasarıma sahip işlemciler daha düşük nanometre değerleriyle sunuluyordu. Son 4 senede ise Intel‘in mimari konusunda beklentileri karşılayacak bir değişim yapmadığını söylemek mümkün. Üstelik bu yıl da ufukta bir yenilik yok diyebiliriz.

AnandTech tarafından aktarılan haberlere göre Intel yeni nesil işlemcilerinde üst seviyelerden ziyade düşük voltajlı işlemcilerinde optimizasyona gidiyor. Bu durumda, hafif ve ince dizüstü bilgisayarlarda kullanılan U ve Y serisi Intel işlemcilerin yenileneceği ifade ediliyor. Yeni nesil işlemciler öncekilere göre performans konusunda yüzde 15 artış gösterecek fakat 14 nanometrelik mimari yine kullanılmaya devam edecek.

Intel‘in uzun bir süredir beklenen 10 nanometre işlemcileri hakkında da bazı hatırlatmalar yapmakta fayda var. Bu işlemcilerin ilk olarak veri merkezleri gibi alanlarda kullanılacağı ön görülüyor. Yani 10 nanometre mimariye sahip işlemcilerin hemen piyasaya yayılması söz konusu değil. Tahminlere göre 10 nanometre mimarisini ilk olarak Xeon işlemcilerde görmemiz mümkün.

Diğer İşlemciler Intel Seviyesine Ulaşabilir

Teknoloji dünyası Intel‘in 10 nanometre mimariye geçişinin oldukça geç olduğunu belirtiyor. Ayrıca Qualcomm’un 10 nanometrelik mobil işlemcilerini bu yıl piyasaya süreceğini de hatırlatalım. Henüz hiçbir mobil cihazın işlemcisi güç yönünden Intel işlemcilerin seviyesine gelememiş olsa da 10 nanometre mimarisinde geç kalınması aradaki farkın kapanmasına imkan verebilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler