Huawei İşletim Sistemini Yazmaya Başladı

Akıllı telefonlarla beraber artık telefonlarda bilgisayarlarda kullanılanlara çok benzer işletim sistemleri kullanılmaya başlandı. Genel olarak telefonlarda tercih edilen işletim sistemlerinin başında ise Android ve Apple tarafından üretilen iOS işletim sistemi kullanılıyor. Bu alanda Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone işletim sistemini de bir üçüncü işletim sistemi tercihi olarak gösterebiliriz. Bu noktada temel olarak 3 farklı işletim sistemi kullanılıyor olması akıllı telefon üreticilerinin de bu 3 işletim sistemi arasında seçim yapmasına olanak tanıyor. Bu noktada iOS ve Windows Phone işletim sistemlerinin sadece üreten markaların kendi telefonları için geçerli olan işletim sistemleri olması diğer birçok akıllı telefon üreticisinin Android işletim sistemlerini kullanmasına neden oluyor. Haliyle Samsung, Huawei, HTC gibi dev akıllı telefon üreticilerinin de Android işletim sistemini kullandığını biliyoruz. Tabi bu durumda Google’ın sürekli Android işletim sistemlerini güncellemesi de etkili oluyor. Fakat son gelen haberler aslında bu alanda ciddi değişikliklerin yaşanacağını işaret etti. Zira dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasında 3. sırada yer alan Huawei için kendi işletim sistemini ürettiği yönünde iddialar ortaya atılmaya başladı.

Huawei OS İle Karşılaşacak Mıyız?

Gelen bilgilere göre Android işletim sisteminin ara yüzünü kendisine göre değiştiren dev marka Huawei şimdilerde sadece ara yüz değil işletim sistemini de değiştirmeyi planlıyor. Yapılan açıklamalara göre bu noktada çalışmalarda başladı. Huawei’nin artık kendi işletim sistemini kullanacağı yönünde iddialarla beraber işletim sisteminin nasıl bir yapıya sahip olacağı da konuşuluyor. Gelen bilgilere göre Huawei bu alanda Apple’ı takip edecek ve hemen hemen benzer bir yapı kullanacak. Yani artık Huawei telefonlarda da kendine özgü bir yapı görebiliriz.

Android İşletim Sistemi Huawei İçin Bitecek Mi?

Dev markadan böyle bir hamle gelmesi Huawei kullanıcılarını da epey şaşırttı. Eğer ki iddialar doğruysa o zaman Huawei Android kullanımından da çıkacak. Haliyle piyasadaki en çok kullanılan işletim sisteminden ayrılmak telefon içerisindeki uygulama desteklerini de doğrudan etkileyecek. Tüm bu çalışma Huawei satışlarını nasıl etkiler ya da istenen başarı elde edilir mi bilinmez ama söz konusu iddialar bir süre daha Huawei telefonların gündemde kalmasına neden olacak gibi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler