HTC Gelir Açıklaması İle Düşüşü Ortaya Koydu

Akıllı telefon dünyasında bir dönem aranan markalardan biri olan HTC, gerek akıllı telefonlarında yer verdiği özellikleri ile gerekse de telefonlarının fiyatları ile bir dönem epey satış elde etmişti. Elde ettiği satış rakamları ile akıllı telefon devleri arasında yer alan marka son dönemde ise istediklerini pek yapamıyordu. HTC’nin özellikle son dönemde akıllı telefonlarından çok sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışmalar yapan marka bu girişimleri nedeniyle ise gelir oranlarında düşüş yaşamaya başlamıştı.

Düşüş Beklenenden Daha Fazla

Akıllı telefonlarına yönelmemesi ve sanal gerçeklik teknolojilerini öne çıkarmak istemesi aslında markanın uyguladığı bir strateji olarak gösteriliyordu. HTC Vive sanal gerçeklik gözlüklerini ciddi rakamlara satışa çıkarmasıyla beraber aslında yine gelirlerini yükselteceği beklenen teknoloji devinin son açıkladığı rakamlar ise beklenenden oldukça düşük gelir elde edildiği de ortaya çıktı. Sadece akıllı telefonları değil tüm ürünleri için yaptığı gelir açıklamasında markanın sadece 2.42 milyar dolar gelir elde ettiği ortaya çıktı.

HTC

Sadece 2.42 milyar dolar gibi bir gelir elde etmesiyle beraber aslında bir nevi HTC markasında yaşanan düşüşünde ortaya çıktığını da söylemek gerekiyor. Açıklanan bu rakam ile beraber HTC markasının 11 yıllık dönemi boyunca ilk defa bu kadar düşük gelir elde etmiş olması da aslında düşüşü net bir şekilde gösteriyor.

HTC Yeni Önlemler Alacak Mı?

Bununla beraber yaşanan gelir düşüşünden sonra markanın yeniden gelirlerini yükseltmek için sıkı bir çalışma içerisine girdiği haberleri de gelmeye başladı. Bu konuda HTC ilk adım olarak ise yeni akıllı telefonlarını piyasaya süreceğini duyurdu.

CES 2017 fuarında da yer alan yeni akıllı telefon modelleri ile beraber tekrar akıllı telefon satışlarını yükseltmek isteyen markanın bunun için özellikle üst segment akıllı telefon serilerini piyasaya süreceği ve tekrar rakip markaların önüne geçebilecek telefon modelleri ile satışlarını yükselteceği belirtiliyor. Zaten yeni tanıtılan telefonlarında da markanın çok daha yüksek özelliklere sahip olan akıllı telefonları pazara sokmaya hazırlandığını da söylemek gerekiyor.

Bir önceki yazımızda Nokia’nın yeni model akıllı telefonlarından biri olan Nokia 8 telefonları için beklenen özellikleri okuyabilirsiniz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler