HP 100 Bin Dizüstü Bilgisayarı Geri Çağırıyor

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Hewlett-Packard (HP) yaklaşık 100 bin dizüstü bilgisayarı bataryasındaki alev alma tehlikesi nedeniyle geri çağırma kararı aldı. HP bataryaların aşırı ısınması ve alev alması gibi tehditler sonucu yaralanmalara ve yanıklara yol açabileceğini belirtti.

Problemden etkilenen cihazların Mart 2013 ve Ekim 2016 tarihleri arasında kullanıcıya sunulan Compaq, Compaq Presari, HP ProBook, Envy ve Pavilion model dizüstü bilgisayarlar olduğu belirtildi. Ayrıca bu bataryaların yedek parça olarak satıldığı bilgisi verildi.

Müşterilerine çağrıda bulunan HP, 2016 yılında bataryalarını kontrol ettiren ve olumsuz bir durumla karşılaşmayan kullanıcıların bile cihazlarını yeniden kontrolden geçirtmeleri gerektiğini belirtti. HP, problemli tüm bataryaların kullanımına son verilmesi gerektiğinin altını çizdi ve bu durumda olan müşterilerinin pillerini değiştireceğini duyurdu.

Batarya Sorunları Birbiri Ardına Geliyor

ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu konu hakkında yaptığı açıklamada, hatalı bataryaların Panasonic parçaları ile üretilmiş piller olduğunu aktardı. Alev alma tehlikesi bulunduran Lityum – iyon yapılı bataryalar daha önce de toplatılmıştı. HP yaklaşık yedi ay önce 41 bin dizüstü bilgisayar bataryasını da geri çağırmıştı. Batarya probleminden Sony de olumsuz etkilenmişti. Ayrıca Samsung da Galaxy Note 7’yi batarya sorunu nedeniyle tamamen piyasadan çekmek durumunda kalmıştı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler