Google VR Gözlükleri İptal Etti

Teknoloji devi Google sanal gerçeklik kavramıyla beraber VR gözlükleri ilk piyasaya süren firmalardan da biri olmuştu. Cardboard adı verilen cihazlarıyla beraber sanal gerçeklik teknolojilerine girişini de yapan Google bu alanda sunduğu düşük fiyat çözümleriyle de beraber en çok tercih edilen VR gözlüklerden biri haline gelmişti. Bununla beraber Google’ın sunduğu VR gözlüklerin sadece sanal gerçeklik görüntüsünü almak için kullanılması ve asla bir Ocolus veya HTC Vive düzeyinde olmaması Google’ın da bu alanda yeni ürünler piyasaya süreceğinin bilgisinin verilmesine neden olmuştu. Gelen bilgilere göre Google en az HTC Vive seviyesinde bir VR gözlüğü piyasaya süreceğini açıklamıştı.

2017 Yılında Çıkması Bekleniyordu

Bununla beraber yeni VR gözlüklerin de net olarak tanıtımı yapılmasa da gözlüklerin 2017 yılı son çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyordu. 2017 yılı içerisinde çıkacağı düşünülen gözlüklerin HTC Vive tarzı bir sisteme sahip olacağını da açıklamış olan Google, fiyat aralığı konusunda ise oldukça makul çözümler sunarak kullanıcıların yeni VR gözlüklere çok daha fazla ilgi göstermesini sağlayacaktı. Satış fiyatı konusunda bir bilgi verilmese de satış konusunda oldukça makul bir fiyat aralığı sunacağı düşünülen Google VR gözlükleri merakla beklenirken dün itibariyle kötü haber geldi. Zira gelen haberlerle beraber Google’ın geri adım attığı ortaya çıktı.

Proje Şuan İçin İptal

Üst sınıf VR teknolojisini kullanıcılarla buluşturacak olan yeni VR gözlüklerinin iptal edildiği açıklandı. Doğrudan Google tarafından yapılan açıklamayla beraber artık Google’ın bu VR gözlükleri için başlattığı üretim aşamasına son verdiği ortaya çıktı. Teknoloji devi tarafından verilen bilgiyle beraber Google VR bekleyenler için de artık böyle bir beklenti içerisinde olmamaları belirtildi. İptal gerekçesi konusunda her hangi bir açıklama yapılmazken Google’ın projeye ilerleyen dönemde de devam etmeyeceği düşünülüyor. Bunun yanında tıpkı Cardboard gibi yeni model bir VR gözlüğünde üretileceğinin de bilgisi verildi. Üst düzey VR cihazı yerine gelecek Cardboard’ın yeni versiyonunun nasıl olacağı ise şimdilik merak konusu. Fakat Google’ın da yakın zamanda bu konu hakkında bir açıklama yapması olası.

Popüler Haberler

İlgili Haberler