Google Daydream VR Geliştiriciler İçin Kullanılabilir Oldu

Sanal gerçeklik konusunda en kararlı adımları atan firmalardan birisi Google oldu. Hatta sanal gerçeklik konusunda ilk ürünleri ortaya çıkaran Google haliyle bu alanda da büyük dilimi kapmayı başardı. Gelişmiş ve çok daha yüksek fiyata satılan sanal gerçeklik gözlüklerine karşı biraz daha düşük özellikle ama beraber çok daha düşük fiyatlar ile sanal gerçeklik deneyimi sunan Google, ilk etapta Cardboard serisi ile beraber karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise serinin Daydream VR ile devam ettiğini biliyoruz. Yeni sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde sıkı bir çalışmada yapan Google’ın Daydream VR cihazları için yayınladığı kendi uygulamasının da geliştirme sürecinin devam ettiği öğrenildi.

Daydream VR İçin Uygulama Geliştirilecek

Yeni sanal gerçeklik gözlüklerinin yavaş yavaş piyasaya sürüleceğinin açıklanmasının ardından Daydream VR gözlükleri üzerinde yer alan bazı sensörler olduğu ve bu sensörlerin de tüm akıllı telefonlarda çalışmayacağı da ortaya çıktı. Google ise bu açığı kapatmak için Daydream VR uygulama platformlarını geliştiriciler için açtı. Peki bu ne anlama geliyor? Google neden böyle bir adım attı.

Google Daydream VR

Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Google bu şekilde Daydream VR platformunu açarak geliştiricilerin gözlükler çıkmadan yeni uygulamalar ve yeni teknolojiler geliştirerek gözlükleri daha da zenginleştirmesi amaçlanıyor. Google’ın bu hamlesinden sonra sanal gerçeklik teknolojisi için ne gibi uygulamalar geliştirilebileceği konusunda da bir rehber hazırladığını da belirtelim.

Sanal Gerçeklik Uygulamalarına Google Desteği

Daydream VR cihazları içinde bu şekilde bir sanal gerçeklik desteğinin açılması ile beraber Google’ın bir nevi sanal gerçeklik teknolojisine verdiği önemin ne kadar yüksek olduğu bir kez daha da gösterilmiş oldu. Söz konusu teknoloji için ne gibi adımlar atılacak, gözlükler ne zaman yayınlanacak şu an için net değil fakat uygulama desteği konusunda bu şekilde bir çalışma yürütülmesi ile beraber Google’ın yine sanal gerçeklik konusunda pahalı ürünleri geride bırakabileceği düşünülüyor.

Şu an için sadece uygulama destekleri ve gözlükler hakkında genel bilgiler olsa da Google’ın yeni sanal gerçeklik gözlükleri ile beraber daha ne gibi sürprizleri olacağını da şimdilik merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler