Geceleri Telefonu Şarjda Bırakmak Doğru Mu?

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında giren akıllı cihazların batarya problemlerinden dolayı hemen her kullanıcı tarafından cihazların gece şarja bırakıldığı ve sabah uyanıldığında şarjdan çekildiği biliniyor. Peki bu uygulama cihazlara nasıl bir etki bırakıyor?

Ortalama olarak yapılan hesaplamalarda gece yatmadan önce akıllı cihazların şarja takılması durumunda cihazların 6 – 7 saat civarında sürekli şarjda kaldığı söylenebilir. Günümüz teknolojisinde hemen her akıllı cihazda sadece lityum iyon piller kullanılmaktadır. Daha önceleri ise standart nikel piller telefonlarda kullanılmaktaydı.

Nikel pillerin uzun ömürlü olabilmesi için sürekli olarak full şarj edilmesi gerekiyordu. Aksi taktirde tam dolmadan şarjdan çıkarılan pillerin zaman içerisinde kapasitelerinde azalmalar meydana gelmekteydi. Günümüzde kullanılan lityum iyon pillerde ise böyle bir problem yer almıyor. Bunun haricinde lityum iyon piller hem daha yüksek kapasitelere sahip hem de daha küçük boyutlarda imal edilebiliyor.

Lityum iyon pillerinin tüm bu artılarına karşın en büyük eksisi ise sıcaklıktan direk olarak etkilenmeleridir. Düşük ve yüksek sıcaklık pillerin verimlerini düşürmekte ve zaman içerisinde pile genel olarak zarar da vermektedir. Bu sebepten dolayı lityum iyon pillerinden tam verim alınabilmesi için optimum sıcaklık değeri büyük bir önem taşır.

Sürekli olarak şarjda kalan lityum iyon pillerin en büyük problemi ısı artışının meydana gelmesi olsa da günümüzde geliştirilen akıllı telefon teknolojileri sayesinde bu problemin de önüne geçilebiliyor. Tüm bu noktalardan yola çıkılarak gece şarj konusuna dönecek olursak lityum iyon pillerinin geniş çalışma sıcaklığı ve akıllı cihazlarda yer alan yazılımlar sayesinde gece cihazları şarja bırakmak cihazlar açısından her hangi bir problem teşkil etmeyecektir.

Geliştirilen yeni yazılımlar sayesinde gece şarja bırakılan bir cihaz tam olarak şarj olduktan sonra sürekli olarak şarj olmaya devam etmemekte ve böylelikle ısınma probleminin de önüne geçilmiş olmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse gece şarja bırakılan cihaz sabah şarjdan çıkarılarak güvenli ve sağlıklı bir şekilde telefon kullanılmaya başlanabilir. Kullanıcı ve telefon açısından her hangi bir sorun bulunmamaktadır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler