Çin akıllı telefon pazarının yeni lideri Oppo oldu

Nüfusu ile birçok şirket için iyi bir pazar olan Çin’de, akıllı telefon satışlarında Oppo lider konuma geldi.

Yıllardır tek çocuk politikasıyla beraber nüfusu 2015 yılı resmi olmayan rakamlarına göre 1 milyar 400 milyon olan Çin, her şirket için devasa bir pazar olduğunu söylemek zor değil.

Akıllı telefon dünyası ise Çin’de başka bir taraftan esiyor. Dünya çapında 2015 yılı lideri Samsung ve Apple olurken Çin’de büyük oyuncular Huawei, Xiaomi, Vivo gibi markalar olduğu göze çarpıyordu.

2014 yılında Çin’de bir akıllı telefon üreticisi yüzde 2’lik Pazar payına sahipken, geçen iki yılda belki de hiç kimse Çin’de satılan en çok telefon markası olacağını düşünmüyordu bile.

Hatta 2014 yılında yüzde 2’lik paydan 2015 yılına geçtiğimiz dönemde sadece yüzde 6,1’e yükselmişti.

2016 yılının Haziran ayındaki sonuçları ise tam anlamıyla bir şok yaşanmasına neden oldu. OPPO, sadece iki yıl içerisinde yüzde 2’den yüzde 22,9’a kadar yükseltti.

Oppo lider, peki, diğer şirketlerin durumu ne oldu?

Öncelikle dünyada ilk iki sırayı paylaşan şirketle başlayalım. Apple ve Samsung, Çin pazarındaki toplam payı, Oppo’dan daha az.

Oppo’yu yüzde 17,4 ile Huawei takip ediyor. Vivo‘nun ise yüzde 12’lik bir paya sahip olduğu biliniyor.

oppo-cin-de-lider

Diğer taraftan dünya da hızla popülerliğini artıran Xiaomi ise Çin pazarında ciddi bir düşüş yaşadı.

Çin’deki rekabetin de gün geçtikçe kızışmaya başladığını söyleyebiliriz. Genelde burada başarı gösteren ve pazarı elinde bulunduran şirketlerin ürünleri, telefonla internete girme yani sosyal medya hesaplarını kullanma, telefonla konuşma ve tabi ki selfie çekme üzerine konumlandırdığını söyleyebiliriz. Zaten Oppo’nun da başarısının altında bu yatıyor olmalı.

Çin, nüfus olarak kalabalık olduğu kadar, üst sınıf cihazların çok fazla satıldığı bir ülke değil. Genelde ortanın altında gelir düzeyine sahip olan kullanıcılar, daha çok gündelik ihtiyaçlarını karşılayacak cihazlara yöneliyorlar. Bu yüzden Samsung, Apple gibi markaların Pazar payları yeterince yüksek değil. Diğer bir tabirle dünya genelindeki performansı Çin’de gösteremiyor.

Aslında tam da buna yönelik Samsung’un bazı hamleleri de var. Özellikle Uzak Doğu’da Çin, Hindistan gibi pazarlara yönelik daha ucuz profilli modeller üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Bir zamanlar Apple’dan da ucuz iPhone söylemi dile getirildiği iddia edilse de somut bir adım gördüğümüzü söyleyemeyiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler