Sanal Gerçeklik İle DDR5 RAM İhtiyacı Ortaya Çıkıyor

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle ortay çıkan bazı sonuçlardan birisi ise donanımların günümüzdeki gelişmelere yetişememesi olarak söyleniyor. Bu bazı donanımlar için doğru iken bazı donanımlar ise bu gelişmelerin ta kendisi olarak ön plana çıkıyor. Şuan bütün teknolojik cihazların ihtiyaç duyduğu bellek alanı, yapması gereken işlevin saklanacağı veya işleneceği bölge olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayarlarda veya telefonlarda kullandığımız iki farklı bellek türü bulunuyor.

Bilgisayarların depolama birimi olarak kullandığımız SSD veya HDD diskler yavaş, bilginin işlendiği aktif alan olarak kullanılan birim ise RAM olarak günümüzde biliniyor. Ancak bazı gelişmelerle beraber kullandığımız RAM türleri yeterli olmamaya ve ihtiyacımızı karşılayamamaya başladı! Bildiğiniz üzere Sanal gerçeklik için kullanılan özel ekran kartları, inanılmaz derece güç tüketiyor ve veri işliyor. Burada bulunan GDDR5 bellek türleri, bu verilerin işlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Burada CPU ile beraber bu işlemleri yaptığımızda, günümüzde kullanılan DDR3 ve DDR4 bellekler ihtiyacı tam olarak karşılayamıyor.

İntel Geliştiriciler Formunda Gündeme Geldi!

İntel Geliştiriciler Formu 2016 etkinliğinde gündeme gelen bu teknolojiler, donanım alanında çok çalışan İntel tarafından destek göreceğini ve 4 yıl içinde günümüz içerisinde kişisel bilgisayarlarda bulunacak bir ürün olarak tanımlandı. Şahsen ben 4 yılın çok uzun bir süre olduğunu ve bunun yarı süresi kadar bir zamanda standart kullanıcılara sunulacağını düşünüyorum. Çünkü gelişen sanal gerçeklik dönemi, bu teknolojini gelişmesine önemli bir önayak olarak görünüyor.

DDR5 RAM kullanımı, yapılan tahminlere ve ihtiyaçlara göre yorumlandığında bize veri yolunda önemli bir artışın sunulacağını gösteriyor. Yani burada önemli olan 1 mikro işlem saniyesi (mikroişlemcinin tek saat darbesi içerisinde yaptığı atılım) içerisinde gerçekleşen emir sonuçlarının bellek tarafından iletilmesi ve bunun tek seferde gerçekleşmesi için bellek boyutunun yüksek olması olarak yorumlanabilir.

Burada ihtiyacımız olan yolun büyüklüğü sayesinde yapılan işin aksamadan tek mikro saniyede gerçekleşmesini sağlamak. İşte DDR5 RAM teknolojisi, buna olanak sunacak önemli bir atılım olarak görülüyor. İlk aşamada yükü fazla olan web sunucularda kullanılması düşünülen bu teknoloji, gerekli kullanım ve testlerden sonra Sanal Gerçeklik bilgisayarlarında ve ilerleyen zamanlarda ise kişisel bilgisayarlarda kullanılacağı planlanıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler