Intel İşlemci Teknolojisinde 7 nm Üretim Süreci İle Geliyor

İşlemci teknolojilerinde en çok öne çıkan markalardan biri olan Intel geçtiğimiz günlerde son seri işlemcilerini tanıtmıştı. 7.nesil Kaby Lake işlemcileri ile beraber sektöre geri dönüş yapan marka bununla beraber büyük oranda da başarı elde etmişti. Oldukça yüksek bir performans ortaya koyan yeni seri işlemcilerle beraber oldukça yüksek bir teknolojiye adım atan Intel serisinin yeni seri işlemcilerinden sonra attığı adımlarda ortaya çıkmaya başladı. Şimdilerde ise teknoloji devinin 7 nm Üretim Süreci giriş yapmaya hazırlandığı da ortaya çıktı. Söz konusu üretim süreci ile beraber Intel’in çok daha yüksek bir performans elde edecek olan işlemcileri de piyasaya süreceği belirtildi.

14 nm Serisinden Yeni Üretim Sürecine

Şu anda Intel’in yeni nesil işlemcilerde markanın 14 nm üretim süreciyle beraber üretim yaptığını biliyoruz. Tüm bunlarla beraber 14 nm üretim süreci ile hazırlanmasına karşın oldukça yüksek bir performans sunan işlemcilerin ise yeni üretim süreci ile beraber ise performanslarının iki katına çıkabileceği de belirtildi.

7 nm Üretim Süreci

İlk olarak Snapdragon 835 serisi ile beraber yeni bir işlemci üretim teknolojisine 10 nm serisine geçiş yapılması mobil işletim sistemi olsa da Qualcom’un öne geçebileceği düşüncesini oluşturmuştu. Intel’in ise buna cevabının gecikmeyeceği ve 7 nm Üretim Süreci serisine geçiş yapacağı öğrenildi.

7 nm Üretim Süreci Çok Daha Başarılı İşlemciler Anlamına Geliyor

Yapılan açıklamalara ve son örneklere bakacak olursak 7 nm Üretim Süreci geçilmesi durumunda çok daha başarılı işlemci serileri ile karşı karşıya olacağız. Özellikle yeni seri işlemcilerde kullanılan transistor sayısının iki katına çıkacağını düşünecek olursak 7 nm Üretim Süreci ile üretilen Intel işlemcilerin kesinlikle performans canavarı olacağını söylemek yanlış olmaz.

Şu an için üzerinde çalışmaların devam ettiği de bilinen Intel’in tüm bu çalışmalarla beraber ne kadar başarılı olacağı merak konusu. Öyle ki düşünüldüğünde 7 nm Üretim Süreci en zor üretim işlemlerinden biri olarak biliniyor ve henüz 10 nm üretim sürecine bile Intel geçiş yapmadı. Bakalım işlemci devi bu alanda beklenen atılımları yaparak 7 nm Üretim Süreci ile yeni işlemci serisine geçiş yapabilecek mi?

Popüler Haberler

İlgili Haberler