ARM İçin Dev Satın Alma

Akıllı telefon ve mobil teknoloji ürünlerinin donanım parçaları arasında en önemlilerinden birisi işlemciler. Akıllı telefonlar için düşünecek olursak işletim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını ve kullanıcı talimatlarının yerine getirilmesini sağlayan işlemciler akıllı ürünler içinde olmazsa olmaz ögeler olarak biliniyor. Bu alanda en büyük üretici ise ARM şirketi. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve hatta giyilebilir ürünler olmak üzere birçok üründe mobil işlemci üreticisi olarak yer alan ARM bu yönü ile aslında sektörün bir kanalına da yön vermiş olarak gösterilebilir. Mobil işlemci konusunda en başarılı olan şirketlerden biri olan ARM’nin bu başarısı dünya genelinde de konuşulmaya başlandı.

SoftBank Satın Aldı

ARM’nin bu başarısı yatırımcılarında dikkatini çekmeye başladı. Özellikle mobil teknoloji alanına donanımsal olarak giriş yapmak isteyen yatırımcıların başında gelen Japon devi SoftBank ARM konusunda ciddi adımlar attı. Dünya genelinde çok fazla tanınmasa da Japonya’da oldukça fazla tanınan firmalardan birisi olan SoftBank geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ARM’yi satın aldığını açıkladı. Firmadan yapılan ilk açıklamayla beraber şirketin tamamının artık SoftBank’a bağlı olarak çalışacağının haberi de verildi. Satın alma işleminden sonra aynı açıklama ARM firması tarafından da geldi.

ARM İşlemci Üretmeye Devam Edecek

Bununla beraber en çok merak edilen konulardan birisi de satın alma işleminden sonra nelerin değişeceği oldu. Zira açıklanan bilgilere göre 32 milyar dolar gibi dev bir rakama satılan şirketin her hangi bir üretimini ya da her hangi bir işleyişini değiştirmesi durumunda tüm mobil işlemci teknolojisinde değişim yaşanması bekleniyor. Bu nedenle firmanın bundan sonra izleyeceği yolda merak ediliyor. Fakat ilk açıklamalar bakacak olursak yapılan satın alma işlemi şuan için işleyişte her hangi bir farka neden olmayacak. Aksine firmanın bu kararın ardından üretim hacmini değiştireceği de iddia ediliyor. Yani artık ARM’nin işlemcilerini daha fazla alanda görebiliriz. Tabi bu konuda yapılacak açıklamaları da bir süre daha takip etmek gerekli.

Popüler Haberler

İlgili Haberler