Apple ve iPhone kan kaybetmeye devam ediyor

Sürekli başarılı mali tabloları ve rekor kıran satışları ile hatırladığımız Apple’ın gelirleri ve iPhone satış rakamlarında düşüş devam ediyor.

Apple dünyada başarıları nedeniyle parmakla gösterilen bir şirket. Steve Jobs’un hayatını kaybetmesinin ardından şirkette neler olacağı, şirketin başarılı olup olamayacağı endişeleri vardı. Ancak Apple, o sürekli kazanma ve büyüme alışkanlığını edinmiş ve yeni yöneticiler de buna kolayca uyum sağlamıştı.

Şirketin geçen finansal çeyrekte güç kaybettiği, ilk defa satışlarının düştüğü haberleri gelmişti. Bununla beraber doğal olarak gelirleri de düşmeye başladı. Ancak şirketin zarar etmediğinin de altını çizelim. Gelirlerinin azalması finansal açıdan elbette iyi bir şey değil.

13 yılın ardından gelen ve grafikte aşağı yönü gösteren iPhone ve iPad satışlarının yanı sıra gelirlerin de düşmeye başlaması bu çeyrekte de devam etti.

appleindususu-devam-ediyor,nX8jLtzMW0aB4Zsh8feirgBu 3 aylık dönemde yaklaşık 10 milyon iPad satan Apple, geçtiğimiz yılın aynı dönemine baktığımızda tablet satış rakamlarının oldukça altında kaldığı gözüküyor.

Yine iPhone satışlarına bakınca yine aynı tabloyu görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 47,5 milyon adet iPhone satan şirket son çeyrekte 40,4 milyon adette kaldı.

Apple’ın bu düşüşlerle birlikte gelirlerinde yine düşme meydana geldi. Buda 13 yıl ardından şirketin iki finansal çeyrekte arka arkaya gelirlerinin düştüğü anlamına geliyor.

Tehlike çanları mı çalıyor?

Hayır, şirketin gelirleri düşmesine şirketin zarar ettiği söylenemez. Şirketin bu anlamda gelirlerinin düşüş göstermesinin de doğal olduğunu düşünüyoruz.

Haberin arka planında 2 önemli konu daha var. Birincisi şirketin bir önceki çeyrekte gelirlerinin düşmesi nedeniyle finans çevrelerinde, Apple ın son çeyrek tahminlerini düşürdüğü, ancak Apple’ın gelirlerinde düşüş yaşamasına rağmen bu beklentilerin üzerine çıktığını söyleyebiliriz. Yani yine gelirlerinde düşüş yaşansa da bu oran beklentilerin altında kalmış oldu.

Diğer bir gösterge ise Apple’ın App Store başta olmak üzere dijital servislerinden elde ettiği gelir de yükseldi. Hatta bu performansla tüm zamanların en üst seviyesini gören ve gelirlerini arttıran Apple’ın gelecek dönemlerde hem App Store üzerinden hem de diğer servislerinden elde ettiği gelirlerde artışların devam etmesi bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler