Apple iPhone 8’le birlikte büyük değişikliklere gidecek

Eylül ayına az kaldı ve Eylül’de büyük bir aksilik olmazsa iPhone 7 piyasaya sürülecek. Gelen haberler ve ortaya atılan iddialar bize Apple’ın 2016 yılı içerisinde ciddi ve büyük bir değişiklik yapmayacağını gösteriyor. Yani iPhone 7’den açıkçası bizim de beklentilerimiz azaldı, kullanıcıların da çok farklı düşündüklerini zannetmiyoruz.

Ancak 2017 yılı yani Apple’ın iPhone 8’le birlikte ciddi değişikliklere imza atması bekleniyor.

Üretimi TSMC üstlendi

Öncelikle A11 işlemcisinden bahsedelim. Apple, işlemcilerini bildiğiniz gibi Samsung ve TSMC üretiyordu. Bir miktar Samsung üretim yaparken diğer kısmını da TSMC üretirken, iPhone 8 için işlemcilerin tamamını TSMC üretecek. Samsung’un üretim teknolojisi özellikle nanometrik olarak TSMC’den daha iyi olmasına rağmen, üretim kapasitesi ve hızı nedeniyle tercih edilecek.

TSMC, üretimini 10 nanometre yapacağı daha önce de dile getirilen konulardan bir tanesiydi. TSMC iPhone 7’lerde kullanılan A10 çiplerinin önemli bir kısmının da üretimini üstlenmişti.

Ekran bu kez değişiyor

Bir başka konu ise, iPhone 8 ile birlikte iPhone’da ekran teknolojisi de değişecek. Hatta Çin merkezli bir haber sitesine göre Apple ile Samsung şimdiden anlaştı ve iPhone 8 OLED ekrana sahip olacak.

Ekranlar konusunda tek değişiklik bu değil. iPhone 8’de Apple, kavisli ekrana geçmeyi planladığı iddia ediliyor.

Ekran üretimi konusunda Samsung’a alternatif olarak düşünülen bir diğer teknoloji şirketi ise LG. Gerçi hem LG hem de Samsung’un Güney Koreli olmaları da bir başka ortak yönleri.

Yine iPhone cihazların, piyasa da bulunan diğer cihazların performansından aşağıya kalmayacak şekilde donanımsal özelliklere sahip olacağı ifade ediliyor.

Apple için üretim süreçleri göze alındığında kilometre taşı denilen belirli noktaların olduğunu görüyoruz. İddialar o ki, 2017 yılı da Apple için böyle bir kilometre taşı olacak.

Apple’ın iPhone 7 ile birlikte göstereceği performans oldukça önemli olacak. Ancak burada yazının başında değindiğimiz gibi beklentilerin oldukça düşük seviyelerde olması, hem Apple için avantaj hem de dezavantajları da beraberinde getirecek.

Beklentilerin düşük olması, Apple üzerinde ki baskıları azaltırken, pazarın rakiplere geçmesine de neden olabilir. Bu da yüksek profildeki cihazları her sene değiştirme bütçesine sahip olmayanları bir süre daha değişik modelleri kullanmaya itecektir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler