Apple Çin Pazarında Yerini Xiaomi’ye Kaptırdı

Çin pazarında yapılan araştırmalara göre Xiaomi, Apple‘ı geride bırakmış durumda. 2015 yılında Çin pazarında dördüncülüğü yakalayan Apple, 2016 yılında ise beşinci sıraya gerileyerek yerini Çinli teknoloji devi Xiaomi‘ye bırakmış durumda.

Xiaomi‘nin bu yükselişinde Çin hükümetinin de yadsınamaz bir payı bulunuyor. Bilindiği üzere Çin hükümeti, Çinli teknoloji şirketleri tarafından üretilen telefonların akıllı telefon pazarında daha uygun şartlarda yer almasını sağlıyor. Ayrıca hükümet yurt dışından Çin pazarına katılan teknoloji şirketlerine bazı yaptırımlar uygularken Çinli teknoloji şirketlerine destek vermekten de geri kalmıyor. Bu durumda Xiaomi‘nin Apple‘ı geride bırakması çok da şaşırtıcı bir sonuç olarak kabul edilmiyor.

Çin pazarında yapılan araştırmanın detaylarına bakacak olursak, Huawei 2016 yılında 76.2 milyon satış yaparak en öne çıkan şirket oluyor. Huawei‘ye en yakın rakip ise 73,2 milyonluk satış oranıyla Oppo oluyor. Özellikle Çin pazarında popülerliğiyle bilinen Vivo ise üçüncülüğü 63,2 milyon satış oranıyla elde ediyor.

Çin ve Hong Kong Apple’ın En İyi 10 Pazarı Arasında

2016 yılında Çin pazarında 43,8 milyon akıllı telefon satan Apple ise 2015’e göre yüzde 18,2 gerilemiş durumda. Apple’ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 8 ile Çin pazarında elde edeceği sonuç merak ediliyor. Ayrıca yaşanan bu düşüşe rağmen Çin ve Hong Kong halen Apple’ın en iyi 10 pazarı arasında sağlam bir yere sahip.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler