Apple Bir Yüz Tanıma Yazılımı Şirketini Bünyesine Kattı

Bilindiği üzere iPhone’un demirbaşlarından olan home tuşu iPhone 7 ile birlikte dokunmatik bir hale geldi. Aslında bu gelişme bizlere home tuşuna veda edileceğinin bir göstergesiydi. iPhone 8’de tamamen çerçevesiz ekrana geçileceği haberleri ise home tuşunun rafa kaldırılacağını belirtiyor. Apple, Touch ID haline getirdiği home tuşu yerine ise yüz tanıma teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Son olarak Apple, bir yüz tanıma yazılım şirketini bünyesi kattı. Bu gelişme de tüm iddiaları doğrular nitelikte oldu.

2014 yılında kurulan RealFace isimli şirket İsrail, Tel Aviv merkezli. Yüz tanıma teknolojileri üzerinde çalışmalar gerçekleştiren şirketin ismi de bizlere bu konuda ipucu veriyor. RealFace geliştirdiği yazılımlar sayesinde akıllı telefonlara saniyeler içerisinde aktif olabilen bir yüz tanıma sistemi sunuyor.

Şirketin resmi web sitesi şu anda kapalı olduğunda daha fazla detaylı bilgiye erişilemiyor fakat RealFace’in YouTube üzerinden yayınladığı bir video ise fikir edinmemizi sağlıyor. Şirket tarafından geliştirilen yazılım kendi yapay zekasına sahip ve böylece insanların yüzlerini son derece başarılı bir şekilde tanıyabiliyor. Yazılımın aktif edilebilmesi için kullanıcının ilk aşamada kendi yüzünü tanıtması gerekiyor. Yazılım yeni kullanıcı olarak hafızasına kaydettiği bu yüzün her defasında cihaza erişmesine olanak sağlıyor. Geliştirilen yazılım tanımadığı yüzlerin cihazlara erişimine ise izin vermiyor.

2 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alındı

RealFace yüz tanıma yazılımı haricinde Pickeez adı verilen bir uygulama daha geliştirmiş durumda. Pickeez, telefonlardaki fotoğraf konusunda kullanıcılara yardımcı oluyor. Uygulama mobil cihaz üzerindeki fotoğrafları kalitelerine göre ayırabiliyor. Ayrıca kişileri ve mekanları da algılayabilen uygulama fotoğrafları listeleme konusunda oldukça başarılı.

Times of Israel tarafından aktarılan habere göre Apple, 2 milyar dolar karşılığında RealFace’i bünyesine kattı. Apple şirketin geliştirdiği teknolojileri iPhone 8’de kullanacak mı yoksa bu teknolojileri farklı alanlarda mı göreceğiz henüz merak konusu.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler