Apple Akıllı Telefon Pazarında Kan Kaybediyor

Apple’ın akıllı telefon denilince akla gelen ilk markka olduğunu biliyoruz. 2007 yılından beri iPhone akıllı telefon serisiyle adını duyuran dev marka kısa süre içerisinde sektöründe lider firmalarından biri haline gelmişti. Piyasaya sürülen ilk telefonundan bu yana hemen her dönem satış rakamlarını biraz daha arttırmayı başaran Apple, son dönemde ise iPhone ile istediğini alamaz oldu. Her ne kadar hala dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olsa da Apple’ın son dönemde aldığı darbeler markanın gelirlerinde düşüş yaşanmasına neden olmaya başladı. Açıklanan son raporlarda bu durumu net bir şekilde özetliyor.

Çin Pazarında Büyük Düşüş

Açıklanan raporlara göre yapılan tüm yatırımlara rağmen özellikle Çin pazarında Apple’ın giderek kan kaybetmeye başladığı da ortaya çıktı. Çin dahilinde özerk bölgelerde yeni mağazaları açma kararı, Çin ile yeni anlaşmalar yapma kararı gibi birçok önemli adım atılmasına rağmen Apple’ın Çin pazarındaki liderliğini de kaybettiği ortaya çıktı. Açıklanan son verilere göre iPhone gelirlerinde büyük bir gerileme olan şirket toplamda 3,5 milyar dolar gelir kaybetti. Bunlarla beraber Apple’ın Çin pazarındaki yerini artık kaybettiği ve 5. sıraya kadar düştüğü de belgelenmiş oldu. Apple ise henüz konu hakkında bir açıklama yapmadı.

Apple Yerini Huawei’ye Bıraktı

Elde edilen yıl içi satış verilerine göre Apple ilk sırayı akıllı telefon alanında sürekli olarak yükselen Huawei firmasına bıraktı. En büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei %17 gibi bir satış oranıyla Apple’ın üstünde yer almaya başladı. Bunun dışında akıllı telefon pazarının en büyük payına sahip olan Çin için en büyük sıçrayışı ise Oppo firması yaptı. İki kat büyüme gösteren firmanın böyle devam ederse liderliği de kısa süre içerisinde alacağı konuşuluyor. Oppo firmasıyla beraber Apple’ın kaderinin de ne olacağı merak konusu. Zira Apple önlem almaz ve en büyük pazarda pay kaybetmeye devam ederse yakın dönemde sıkıntılı bir sürecin içerisine girecek gibi. Şirketten bu yönde ne gibi bir açıklama yapılacağı ise merakla bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler