Apple 5K Monitör Satışı İçin Hazırlanıyor

Geçtiğimiz günler içerisinde sizlere Thunderbolt Display piyasadan çekiliyor adlı haberimiz ile alınan önemli bir kararı aktarmıştık. 2011 yılında çıkan Thunderbolt Display modeli, Apple’ın monitör olarak tek sattığı ürün olarak biliniyor. Bu karar ile monitörsüz kalan Apple, akla yeni bir ürün çıkartıp çıkartmayacağı sorularını getiriyordu. Bu sorunun cevabı ise kısa süre içerisinde geldi! Thunderbolt Display yerini yeni bir ürün alacak!

Mac İçin Harika Monitörler Var!

Bildiğiniz üzere Apple sözcüsü, Thunderbolt Display donanımlarının kaldırılması ile alakalı bir açıklama yaparken “Mac kullanıcıları için çok sayıda harika 3.parti monitör seçeneği var” şeklinde konuşmuştu. Bu sözleri ilk başta bu sektörden çekildiklerini ve dışarıya bağımlı olacaklarınızı düşündürse de öyle olmadı!

Aslında Mac kullanım amaçlarından birisi olan “Yazılım sektörü” içerisindeki bulunan kişiler, Mac cihazları için genelde 3. Parti Monitörler kullandığını görüyoruz. Gerek Türkiye gerekse Yabancı ülkelerde gördüğümüz görüntülerde tercih edilen monitörler genelde Apple dışındaki markalar oluyor. Bunun sebebi ise Bu monitörlerin daha uygun fiyata satılmakta ve kullanıcıya teknik destek sunmuş olması olarak gösteriliyor.

Thunderbolt Display Neden tutulmadı?

Thunderbolt Display piyasadan çekilme haberinde bahsetmediğimiz konulardan birisi olan, bu ürünün neden tutmadığı konusuna gelirsek; bunun cevabı çok açık olduğunu söyleyebiliriz. Thunderbolt Display fiyatı yaklaşık 1000 dolar üzerinden satılıyor. Bunun yarı fiyatına daha iyi seçeneklere başvurmak mümkünken, böyle bir tercih yapmak pek akıllıca olmayacağı gayet açık!

monitorsuz-kalan-apple-in-yeni-plani-ekran-kartli-5k-monitor-705x290

5K Ekran Kartlı Monitör Geliyor

Apple bu sektörden tam olarak çıkmış değil. Hala bir resmi açıklama olmasa da bazı önemli kişiler tarafından internette dolaşan haberler mevcut. Bu haberler, yeni bir ürün ve farklı bir yaklaşım ile Apple’ın piyasaya bir ekran sunacağı düşünülüyor.

Bu farklı fikir ise monitör içerisinde güçlü bir ekran kartının bulunacağı… Aslında bu fikir oldukça güzel ve mantıklı geliyor. Çünkü Ekran paylaşımı yapılan cihazlarda, grafik arabirimlerinde fazladan RAM tüketim ihtiyacı doğuyor. Böyle bir durumda bu harici ekran kartı, bilgisayarın ekran kartını yormasını engelliyor ve daha performanslı bir ürün hale gelmesini sağlıyor. Apple monitör konusunda bizi yine şaşırtacak gibi duruyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler