Android İçin Apple Music Beta, Uzamsal ve Kayıpsız Ses Özellikleri ile Geliyor

Apple, WWDC 2021 etkinliklerinde, müzik akışı hizmeti için Uzamsal ve Kayıpsız Ses dahil olmak üzere birkaç güzel özelliği duyurmuştu. Şimdilik beta test kullanıcıları ile sınırlı olsa da, artık bu özellikler Android Apple Music uygulamasına da geliyor.

Yapılan açıklamalar, yalnızca uyumlu cihazların Spatial Audio’ya (Konumsal Ses) ve şu anda mevcut olan binlerce Dolby Atmos’a hazır parçayı kullanabileceğinden bahsediyor. Albüm sayfasında, parçaların uyumlu olduğunu bildiren bir Dolby Atmos rozeti bulunuyor. Aynı durum Kayıpsız Ses için de geçerlidir.

Ayarlar menüsünde Kayıpsız Sesi etkinleştirmek için Ses Kalitesi seçenekleri sunuyor. Seçenekler arasında:

  • Yüksek Verimlilik: Düşük veri kullanımına sahip AAC
  • Yüksek Kalite: AAC 256 kbps
  • Kayıpsız: 24-bit/48 kHz’e kadar ALAC
  • Yüksek Çözünürlük Kayıpsız: 24-bit/192 kHz’e kadar ALAC

Bunların yanında, Android uygulamasına parçalar arasında siz dinlerken kesintisiz geçişler sunan otomatik çapraz geçiş ekleniyor. Ayrıca en sevdiğiniz müziği daha kolay bulabilmeniz için kitaplık geliştirmeleri sunuyor.

Spatial Audio (Konumsal Ses) Nedir?

Kulaklık ile video izlerken; genellikle ses, sağ ve sol kanal olmak üzere iki farklı yönden stereo olarak gelir. Oysa sinemalarda veya ev sinema ses sitemlerinde; merkez, sağ ön, sol ön, sağ arka ve sol arka olmak üzere 5 farklı yönden ses sinyali gelir.

İşte bu sinema salonu ses etkisini kulaklıkta yaratmak için geliştirilmiş yönteme Spatial Audio (Konumsal Ses) adı veriliyor.

Spatial Audio özelliğinden faydalanabilmek için bir AirPods Pro’ya sahip olmak gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler