AMD Radeon Pro SSG – içinde 1TB SSD var

AMD üzerinde çalıştığı yeni bir ekran kartının içerisinde SSD takacak. AMD Radeon Pro SSG ile hem oyun konusunda hem de VR (Sanal Gerçeklik) konusunda üst düzey performans sunmayı vadediyor.

Bir ekran kartından bekledikleriniz nelerdir diye soracak olursa birisi benim cevabım makul düzeyde oyun oynatabilsin, render konusunda yardım etsin derdim. Öyle hamur açsın, dikiş diksin diye bir isteğim olmazdı. Gerçi hiç kimsenin de olmazdı ama AMD Radeon Pro SSG beklentilerin ötesinde bir performans üretmek için tasarlanıyor.

Dahili 1 TB SSD’ye sahip ekran kartı

AMD Radeon Pro SSG’nin en büyük marifeti ve diğer kartlardan kendisini ayıran özelliği ekran kartının içerisinde dâhili olarak bir SSD bulunması. Hem de 1 TB boyutunda.

Bu şekilde bir yapılandırmayla AMD, oyunculara ve sanal gerçeklik konusunda beklentileri olanlara daha fazla performans vadediyor.

Kart henüz piyasaya çıkmadı. Üzerinde çalışmalar devam etse de, kartın nasıl bir sisteme dayandığı gibi ayrıntıları elimizde mevcut.

Bu sistemle AMD’nin amacının, dâhili depolama birimlerinden gelen veriyi, taşınması, okunması, işlenmesi gibi yazarken bile zahmetli gözüken bu işlevleri azaltmak amacında.

radeon-pro-ssgÇünkü günümüzde oyunların ve filmlerin boyutları artık ciddi oranda yüksek. Steam üzerinden satın aldığınız bir oyun dahi bir aylık adil kullanım kotasını rahatlıkla doldurabiliyor.

Veriler bu kadar büyük olunca, AMD bu oradan oraya gezdirme işlemini By-Pass ederek daha fazla performans vaadinde bulunuyor.

AMD Radeon Pro SSG içerisindeki SSD’nin depolama kapasitesi 1TB olarak belirlenmiş. Umarız bundan daha düşük bir kapasite de kart piyasaya sürülür, sebebini aşağıda açıklayacağız. Bu depolama alanı, ekran kartı tarafından aynı zamanda on-board hafıza olarak da kullanılabilecek. Bununla birlikte bir Windows bilgisayar üzerinde siz de bu alanı veri depolamak için kullanabileceksiniz.

Bu sayede AMD Radeon Pro SSG ile birden fazla 4K monitöre kolayca görüntü aktara bilinecek.

Uçuk bir fiyat etiketine sahip

İşin en kötü kısmına gelelim. Elbette fiyat konusu çok ciddi bir sorun olacak gibi gözüküyor. Bu kartın piyasaya 9,999 dolardan çıkması bekleniyor. Bu ortama bilgisayar fiyatları düşünüldüğünde çok ciddi bir rakam olduğunu söylemek gerekiyor. Belki daha düşük kapasiteli SSD’lerle bu fiyatın ciddi şekilde aşağıya düşmesi mümkün olabilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler