Akıllı Telefon Kamera Sensörü Pazarında Sony Lider..

Japon elektronik devi Sony, akıllı telefon kamera sensörleri pazarında yüzde 40 pay ile liderliğini koruyarak, zirvede yer alıyor. Samsung ise hemen arkasında geliyor ve pazar payını büyütmeye devam ediyor.

Son yıllarda akıllı telefonlarda kullanılan kamera sensörü sayılarının artmasıyla beraber, pazardaki ihtiyaç talebi ciddi oranda artmış durumda. Şu an telefonlarda ön ve arka kamera olmak üzere en az iki kamera bulunuyor, bazı modellerde altı kameraya kadar çıkılıyor. CIS pazarındaki bu talep artışı, gelirleri de arttırmış oldu.

CIS pazarında, geçtiğimiz yıl 20 milyar dolar büyüklüğe ulaşıldı. Bu pazarın yüzde 72 payını akıllı telefonlar ve son tüketici ürünleri oluşturuyor, kalan pay ise kurumsal ürünlere ait. 

Pazarın lideri Sony ve onu takipte olan Samsung satışların büyük çoğunluğunu ellerinde bulunduruyor.

Kamera sensörü pazarında, yüzde 40 pay ile Sony liderliğini sürdürüyor. Şirket, son yıllarda geliştirdiği aynasız profesyonel makinalar ile de satışlarını arttırmış durumda. 

Pazarda yüzde 22 pay alan Samsung ise ikinci sırada yer alıyor. Şirket yüzde 13 büyüme sağlayarak, pazarda ikinci büyük isim haline geldi. Geliştirmiş olduğu ISOCELL sensörleri ile her segmente hitap edebilir hale geldi.

Omnivision ise yüzde 12 pay ile üçüncü sırada bulunuyor.

Kamera sensörü pazarının, bu hız ile büyümesi durumunda beş yıl içinde 30 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler