Akıllı Telefon da taksit dönemi geliyor!

Bildiğiniz gibi Türkiye’de ticari kredi kartları hariç, bireysel kredi kartı ile akıllı telefon satın almak isteyenler, satın alma işlemini taksitle gerçekleştiremiyordu. BDDK konuyla ilgili bir düzenleme yapabilir ve taksit yasağı kalkabilir.

Akıllı telefon satın alanlar, özellikle Türkiye’de daha taksiti bitmeden telefonu değiştirerek yenisini alıp sürekli telefon değiştiriyordu. Biraz bu sebeple biraz da Kredi Kartlarındaki aşırı borçlanmanın önüne geçmek amacıyla akıllı telefonlar üzerinde uygulanan taksit işlemi kaldırılmıştı.

Bir akıllı telefon almak istediğinizde ya telefonu peşin satın almanız gerekiyor ya da aldığınız telefon ücretini kredi kartı ile ödüyorsanız tek seferde kredi kartından ödemek durumunda kalıyordunuz.

Bununla beraber bazı operatörler telefon satabilmek için bankalar üzerinden tüketici kredisi kullandırma yoluna gitmişlerdi. Böylece faturalı hat sahibi olanlar, satın aldıkları cihazın tüketici kredi taksitlerini telefon faturası üzerinden ödeme yoluna gitmiş oluyorlardı.

Bir nevi bu şekilde sistem by-pass ediliyordu.

Yasağın ilk günlerinde ise bazı iş yerleri, telefon değil, telefon aksesuarı sattıklarını iddia ederek taksit yapma yoluna gitmeye kalksalar da bu yöntem kısa sürede terk edilmek zorunda kalındı.

BBDK Akıllı telefon da taksit konusunu da görüştü

para_580x330BDDK, Kredi kartları ile ilgili yaptığı toplantıda telefonların taksitle satılması konusu da gündeme geldi. Aslında amaç kredi kartı kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmaktı. Aslında bu yol, kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmenin en etkili yöntemlerinde birisi de oluyor. Zira kredi kartı ile ödemelerde mecburen satış için fiş veya fatura kesmek durumunda kalınıyor. Bu sayede ticari faaliyetler mali açılardan kontrol edilebilir hale geliyor.

Aynı toplantıda, BBDK gündeminde olan telefonların taksitle satılması yönündeki konu da ele alındı. Zaten daha önce de konuşulan bu konuda BDDK bir adım daha atmış gözüküyor. Şu anda gündemde bulunan kredi kartı kullanılarak taksitle telefon satışına pozitif bakan kurul, bir aksilik olmazsa Eylül ayı içerisinde mevzuat değişikliğine gidebilir.

Taksitle telefon satışında uygulanacak en uzun vadeler hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yine hatırlanacağı üzere, kredi kartları ile elektronik eşyalarda genellikle 9 aya kadar taksit seçeneği bulunuyor. Mağazalar bu seçenekleri yani en uzun vade ve vadelere karşın uygulanabilecek fiyat farklılıklarını anlaşmalı oldukları kredi kartı kuruluşları veya bankalara göre düzenleyebiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler