Akıllı Ev Sistemlerinde Hack Tehlikesi

Akıllı telefonlar, tabletler ve saatlerden sonra evlerde akıllanmaya başlıyor. Son zamanlarda özellikle Avrupa ülkelerinde evlerinde akıllı sistem teknolojilerini kullananların sayısında büyük bir artışın meydana geldiğine dikkat çekiliyor. Kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte hackerlar tarafından bu sistemlerin güvenlik açıkları da gün yüzüne çıkarılmaya başlandı. Bu alanda uzman kişi ve gruplar tarafından yapılan açıklamalarda akıllı ev teknoloji sistemlerinin güvenlik konusunda oldukça zayıf kaldıklarının altı çiziliyor.

Basit Adımlarla Sistem Devre Dışı

Akıllı ev kitlerinin uzaktan bir kaç adımla rahatlıkla devre dışı bırakılabileceği veya kontrolün tamamen ele geçirilebileceği belirtiliyor. Kısa bir süre içerisinde akıllı ev teknoloji sistemlerinde bulunana güvenlik açıklıklarının kapatılmaması durumunda oldukça riskli durumların ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Risk Altındaki Markalar Açıklandı

Anthony Rose ve arkadaşı Ben Ramsey tarafından yapılan araştırma sonuçlarında piyasada oldukça güvenli oldukları ifade edilerek satışa sunulan markaların akıllı ev sistemlerinde birçok güvenlik açığının bulunduğuna dikkat çekiliyor. İşte o markalar;

  • Quicklock
  • iBlulock
  • Plantraco
  • Ceomate
  • Elecycle
  • Vians
  • Okidokey
  • Mesh Motion

Yukarıda belirtilen markaların ürünlerinin birçoğunda cihazlar arasında bağlantının sağlanabilmesi için Bluetooth Low Energy adı verilen bir sistem kullanılıyor. Bu sistem ise kablosuz saldırılarla çok rahat bir şekilde devre dışı bırakılabilmekte ve böylelikle akıllı ev sistemlerinin bünyesinde yer alan cihazlar arasındaki iletişim de tamamen koparılabilmektedir.

Üreticiler Güvenlik Açıklarını Önemsemiyorlar

Ortaya çıkarılan tüm bu güvenlik zafiyetlerine rağmen üreticiler tarafından her hangi bir önlem alınmadığı görülüyor. Elektrik mühendisi iki arkadaş tarafından yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılan güvenlik açıklarına karşı üreticiler tarafından her hangi bir adım atılmaması büyük bir şaşkınlık yaratıyor. Toplamda 16 farklı sistem üzerinde denemeler yapan ikilinin 12’i sistemi rahatlıkla devre dışı bırakabildiği dikkatlerden kaçmıyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından ikili tarafından özellikle akıllı ev sistem kullanıcılarına uyarılar yapılıyor. Önemli yerlerde bu sistemlerin tercih edilmemesi veya tercih edilecekse de öncelikle güvenlik konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerektiği konusuna vurgu yapılıyor. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda istenmeyen durumların ortaya çıkabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler