8K Televizyon Dönemi Başladı

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler artık hemen her alan etki etmeye başladı. Özellikle akıllı cihaz teknolojileri konusunda sürekli yeni ürünlerin ortaya çıkmaya başladığını da biliyoruz. Bu noktada artık çok daha net görüntü veren akıllı telefonlar, televizyonlar çok daha hızlı çalışan bilgisayarlarla da karşılaşmaya başladık. Bu noktada televizyon ve görüntü teknolojilerinde bir nebze daha yeni teknolojilerle de karşılaşmaya başladık. Zira en büyük değişimin yaşandığı alanlardan birisi de görüntü teknolojileri alanı. İlk olarak tüplü televizyonlardan LCD televizyonlara daha sonra LED televizyonlara geçiş derken şimdilerde ise akıllı televizyonlarla karşılaşmaya başladık. İnternete girebilen, sosyal medya kullanımı yapan televizyonların yaygınlaşmasıyla beraber ise görüntü teknolojilerinde de daha büyük değişimler yaşanmaya başladı.

4K Çözünürlük

İlk olarak görüntünün gerçekmiş olay yerinde yaşanıyormuş gibi hissini kullanıcıya veren 3 boyutlu teknolojisi ile karşılaştık. İlk olarak sinemalarda kullanılan ve hemen ardından televizyonlarda da yer almaya başlayan teknoloji ise daha sonra yerini 4K çözünürlük teknolojisine bırakmaya başladı. Full HD desteğinin çok daha üstünde bir deneyim sunan 4K çözünürlük ise artık en yaygın kullanılan çözünürlük türlerinden biri olmaya başladı. Öyle ki televizyonlar bilgisayarlar derken şimdilerde ise akıllı telefonlarda bile 4K çözünürlük desteğini görmeye başladık. Hatta artık 4K çözünürlüğün bile geride kalmaya başladığını da söyleyebiliriz.

8K Yaygınlaşmaya Başladı

4K teknolojisinden sonra artık 8K teknolojisinin de yaygınlaşmaya başladığı da bir gerçek. Şuan için bu derece çözünürlük desteği veren sadece bir iki markanın televizyonu bulunuyor. Fakat yaşanan gelişim oranını düşünecek olursak yakın bir zamanda 8K teknolojisinin de bir hayli yaygınlaşacağını belirtmek gerekiyor. Özellikle kullanıcıların çözünürlük tercihlerinin değişmesi de bu duruma en büyük nedenlerden biri olarak gösterilmekte. Şimdilik görüntü teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bakacak olursak ilk olarak LG, Sony, Samsung gibi firmaların 8K çözünürlük desteği konusunda öncü firmalar arasında yer aldığını da söylemek gerekiyor. Yakın bir gelecekte ise artık 8K çözünürlük desteğinin sıradanlaşacağı da düşünülmekte.

Popüler Haberler

İlgili Haberler