Zoox Sürücüsüz Araç İçin 200 Milyon Dolar Yatırım Topladı

Google önderliğinde yıllar önce başlatılan sürücüsüz otomobil projesiyle birlikte birçok otomobil üreticisi ve küçük firmalar tarafından bu alanda çalışmalar yapılmaya başlandı. Bilindiği üzere günümüzde birçok marka tarafından modellerinde yer verdiği otonom sürüş teknolojileri de tamamen sürücüsüz araçlara temel oluşturuyor.

Tahmin edildiğinden daha kısa bir süre içerisinde Google başta olmak üzere Apple tarafından büyük bir gizlilikle yürütülen sürücüsüz otomobil modellerinin günlük hayat içerisinde kullanılmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Kaliforniya merkezli faaliyet gösteren Zoox tarafından da sürücüsüz araç geliştirme girişimleri başlatıldı. Çalışmaların ilk etabında firmanın sürücüsüz araç modeli için 200 milyon dolar değerinde yatırım topladığı belirtiliyor. Ayrıca firmanın Kaliforniye genelinde yol testleri yapmak için özel izinlere de sahip olduğuna vurgu yapılıyor.

İlk olarak Zoox adı verilen firma Standford’da mühendis olan Jesse Levinson ve tasarımcı Tim Kentley tarafından ortak olarak kurulmuştu. Çeşitli sebeplerden dolayı çalışmalarını sessiz bir şekilde sürdürmeyi tercih eden firmanın son zamanlarda tekrar gün yüzüne çıkarak 1 milyar dolar değer üzerinden 200 milyon dolar yatırım almayı başardığı dikkatlerden kaçmıyor.

Sürücüsüz araç sistemleri üzerinde oldukça iddialı olan firmanın Google tarafından kullanılan Cruise Animation sistemine karşı rakip olacakları ifade ediliyor. Bilindiği üzere Google tarafından geliştirilen sürücüsüz otomobilin yanı sıra GM tarafından da aynı sistem kullanılıyordu. Oldukça güçlü rakipleri karşısında Zoox firmasının nasıl bir yol izleyeceği ve ne gibi bir sistemle gün yüzüne çıkacağı büyük bir merakla bekleniyor.

Otomobil Yeniden İcat Edilecek

Zoox tarafından konuya dair yapılan açıklamalarda sürücüsüz otomobil teknolojilerinin geliştirilmesi kapsamında araçların her bir noktasının yeniden icat edileceği ifade ediliyor. Söylemlerinde ve projelerinde oldukça iddialı olduğu görülen firmanın sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikimiyle bu alanın en iyilerinden olan Tesla markasına da rakip olabileceği iddia ediliyor.

Zoox hakkında şimdiden kesin yargıları varmak için oldukça erken olsa da ortaya çıkan gelişmelerde firmanın kendinden emin bir şekilde yoluna devam ettiği de dikkatlerden kaçmıyor. Elle tutulur sonuçların ne zaman ortaya çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler