Yerli Helikopter ve Uçak Hakkında Olumlu Gelişmeler

Uzun yıllar boyunca Türk Hava Yolları Genel Müdürlük ve İcra Kurulu Başkanlık unvanını başarıyla taşıyan isim Temel Kotil, 2016’nın Ekim ayında görevinden ayrılmıştı. Başarılı ismin yeni adresi Türk havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) Genel Müdürlüğü olmuştu. TAI çalışmaları kapsamında Türkiye’de hava platformlarının üretimi, tasarımı, geliştirilmesi, tamamlanması, yenilenmesi bulunuyor. Ayrıca satış sonrası sunulan hizmetler ile de TAI üstün bir teknoloji merkezi haline geliyor. Temel Kotil genel müdürlük görevine geldikten sonra TAI çalışmaları da farklı bir ivme kazandı. İstanbul Düşünce Vakfı’nın davetine katılan TAI Genel Müdürü Temel Kotil, T129 ATAK ve yerli uçak Hürkuş hakkındaki son gelişmeleri de duyurdu.

Temel Kotil yaptığı açıklamada, kontrollü bir biçimde ATAK helikopterinin satışını gerçekleştirdiklerini ve yerli helikopterin önümüzdeki aylarda Pakistan’a satılacağını belirtti. Pakistan Kara Havacılık Komutanlığı tarafından iletilen talep doğrultusunda 21-31 Mayıs arasında bazı testler gerçekleştirilmişti. Pakistan’ın olumsuz iklim ve coğrafi koşullarında gerçekleştirilen bu testler sonucunda T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Pano Aqil’de 50 derecede yüksek sıcaklık koşullarında ve Himalayalar’ın başlangıç noktası Hindikuş Dağları’nda 14.000 feet’te yüksek irtifa düzeyinde başarılı olmuştu.

İnsansız Hürkuş Modeli Yapılmayacak

Temel Kotil, Hürkuş isimli askeri ve ticari amaçlarla kullanılması mümkün olan yerli uçakla ilgili de açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde gerçekleştirdiği bir konuşma sırasında “İnsansız Hürkuş” konusunu gündeme getirmişti. Kotil ise henüz böyle bir modelin yapılmayacağını belirtti. 1.600 beygir güç üretebilen motoru sayesinde saatte maksiumum 574 metreye ulaşabilecek olan Hürkuş’un ilk teslimatının 2018 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler